Fazıl Say'dan Mezopotamya Senfonisi

1 dakika okuma süresi

Fazıl Say'dan Mezopotamya Senfonisi

Fazıl Say, 19 Nisan da İzmir’de, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, Mezopotamya Senfonisi adlı eserini seslendirecek. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Fazıl Say, 19 Nisan da İzmir’de, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, Mezopotamya Senfonisi adlı eserini seslendirecek. Fazıl Say’a , şef Naci Özgüç yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.. 

Beş kıtada sürdürdüğü konserleri ve yankı uyandıran besteleriyle  bütün dünyada aranan bir piyanist olan Fazıl Say, derinlikli yorum kavrayışı nedeniyle günümüze kadar 20 uluslararası ödülle onurlandırılmıştır. Sunduğu konserlerle her yıl yüz binlerce müzikseverin hayranlığını kazanan sanatçı, New York Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Çek Filarmoni, İsrail Filarmoni, Orchestre National de France, Tokyo Senfoni gibi orkestralar eşliğinde çağımızın tanınmış şefleriyle konser vermiştir.

Mezopotamya Senfonisi 

Fazıl Say 'ın ikinci orkestra çalışmasıdır. Mezopotamya Senfonisi'nin dünya prömiyeri Istanbul Kültür Sanat Vakfı Festivalinde 23 Haziran 2012'de gerçekleşmiştir. Fazıl Say, Mezopotamya Senfonisi’ni kurgularken, hem günümüz Ortadoğusu’nu, hem tarih boyunca Mezopotamya kültürünü anlatmaya çalışmıştır. Sümerler’den başlayan, Asur, Babil, Urartu kültür ve inançları, günümüz Ortadoğusu, bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar, terör, filozofların deyimiyle “ölüm kültürü”…

Mezopotamya adını alan bölge, kültürün ve insanlığın da beşiğidir. İnsan ile ilgili birçok şey, binlerce yıl önce Mezopotamya’da başlamıştır. Fazıl Say’ın senfonisinde bir çeşit “Çalgılar Operası” tekniği görülür. Besteci senfoniyi, iki çocuğu yani kardeşi temsil eden solist çalgılardan Basflüt ve Bas-blokflüt üzerinden anlatır. Bu iki çalgı, simgesel ve yalın olarak “suçsuz insan”ı temsil eder. (Kardeşlerden birisi ne yazık ki vurulacaktır.) Theremin ise, Mezopotamya’nın korkunç dramının koruyucusu olan simgesel bir “Melek” tir. Mezopotamya Senfonisi besteci için bir barış çağrısıdır.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı