Eylül Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmelidir?

1 dakika okuma süresi

Eylül Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Tüketilmelidir?

Eylül ayında hangi sebze ve meyveler tüketilmelidir? Sorusunun cevabı Daha İyi Yaşam'da!

Yaz mevsimini bitirip sonbahar ayına girdiğimiz bugünlerde nasıl beslenmemiz gerektiği çok önemlidir. Mevsim geçiş dönemlerinde gribal enfeksiyonlara yakalanma riski daha fazla olmaktadır ve bu enfeksiyonlar günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Eylül ayına girdiğimiz bu dönemde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için sebze ve meyveyi günlük ihtiyacımıza göre tüketmeliyiz.

EYLÜL AYINDA HANGİ SEBZE VE MEYVELER TÜKETİLMELİDİR?

Karpuz

Yaz mevsimi sebzesi olarak bilinen fakat eylül ayında da tüketimi devam eden karpuzun 1 dilimi yaklaşık olarak 150 gram gelmektedir ve 45 kcal enerji içermektedir. Vitamin değeri yüksek lif içeriği düşük olan karpuzun kalorisi çoğunlukla karbonhidrat olduğundan kan şekerini hızlı yükseltebilmektedir.Karpuzdaki likopen içeriğinin yüksek olması sebebiyle güçlü bir antioksidan olarak da bilinmektedir. Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Göz sağlığına olumlu etkileri vardır. Yaklaşık %92' si sudan oluşmaktadır ve diüretik etkiye sahiptir.

Mürdüm Eriği

Yaz mevsiminin sonuna doğru pazar ve marketlerde yerini alan mürdüm eriğinin porsiyonu 100 gram gelmekte ve 54 kcal enerji içermektedir. İçerdiği A vitamini, Beta Karoten sayesinde göz sağlığına olumlu etkileri vardır. C vitamini oranının da yüksek olmasından dolayı cildimizi ve bağışıklık sistemimizi olumlu etkilemektedir. Lif içeriği yüksektir bu sebeple sindirim sistemine faydalıdır. Antioksidan etkiye de sahip olduğu için kansere karşı koruyucudur.

Kızılcık

Kıpkırmızı rengiyle kızılcığın 100 gramı 64 kcal enerji içermektedir. Bir porsiyonu bir avuç olarak değerlendirilmektedir. Lif içeriğinin yüksek olması sebebiyle sindirim sistemine olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. C vitamini çok yüksek olan kızılcık mevsim geçiş dönemi olan Eylül ayında bağışıklığı kuvvetlendirmek için çok faydalı bir meyve. İçerdiği A vitamini, Beta Karoten ve Lutein göz sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Sizler Eylül ayında hangi meyve ve sebzeleri tüketmektesiniz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 32
  emoji
 • 3
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html