Evlilik Kararı Vermeden Tekrar Düşünün

2 dakika okuma süresi

Evlilik Kararı Vermeden Tekrar Düşünün

Evlenme kararını çok içten vermiyorsanız bir daha düşünün! İsteksiz yapılan evlilikler sizi mutsuzluğa götürüyor! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Eş adayınızla ne kadar uyumlusunuz? Ya da sizinkisi de zıt kutupların çekimi mi? Daha İyi Yaşam olarak zıt kutuplar için evlenmek istiyorlarsa 10 altın öneri verdik! 

Güçlü bağlara sahip mutlu evliliklerin için 10 altın öneri;

1. Farklılıklar, erkeği kadına kadını erkeğe üstün kılmayan özelliklerdir. Bunun bir üstünlük değil bir özgünlük olarak kabul edilmesi gereklidir. Unutulmamalıdır ki farklılıklar, rutini bozan heyecanlara zemin hazırlar. Eğer farklı görünüşünüzle ya da düşüncenizle her kavgada ön plana çıkmaya çalışırsanız, zamanla bu heyecanlı farklılıkların yerine karşınızdaki 'sinir bozucu' gelmeye başlar.

 

2. Çiftlerin yaşamdan beklentileri ve amaçları uyumluluk göstermeli, çift ruhsal ve cinsel uyuma sahip olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, birbirlerini seven ve paylaşma duygusuna sahip çiftler birbirlerini mutlu eder. Eşinizle ortak bir hayalinizin olabilir! Örneğin; ev sahibi olmak, kaliteli yaşamak vs.

 

3. Fiziksel, sözel ve davranışsal ve psikolojik şiddet, mutlu bir evlilikte olmaması gerekenlerin başında gelir. Şiddetin olduğu erde ne mutlu ne de sağlıklı bir ilişki olur. Çift ne kadar severek evlense de şiddet zamanla çiftin sevgisini tüketir. Bir bakarsınız ki eşiniz sadece çocukları için size katlanıyor!

 

4. İlişkide çatışma yaşandığında çiftler sakinliğini koruyarak sorunu çözme yoluna gitmelidirler. Davranışsal ve yapıcı eleştirilerle çözüm için uğraşmalıdır. Dediğimiz gibi, şiddete başvurmak geri dönüşü olmayan sorunlara kapı açar. 

 

5. İlişkide ortaya çıkan herhangi bir sorun, asla çiftlerden birine mal edilmemelidir; çünkü evlilik iki kişiliktir. Var olan bir sorunda, kadın ve erkeğin değişen oranlarda sorumlulukları bulunmaktadır. Eğer ortada bir sorun varsa, iki kişi de kendinde birşeyler aramalıdır. 

 

6. Araştırmalar, evliliğin ilk yıllarında ve ilk çocuk doğduktan sonra çiftlerin birbirlerine ayırdıkları zamanın azaldığını ortaya koymaktadır. Bu dönemlerde eşler, birlikte düzenli vakit geçirecekleri programlar yapmayı ihmal etmemelidir.

 

7. Eşlerden biri ya da her ikisinin cinsel sorunlar yaşamaları durumunda yardım almaya açık olmaları önemli bir diğer husustur.

 

8. Eşlerden birinin iletişim ya da öfke kontrol problemleri varsa yine bahsi geçen konularda profesyonel yardım alınması, ilişki açısından oldukça önem taşımaktadır.

 

9. Evlilikte dostluğun devamı, konuşmak, dertleşmek ve destek olmak vazgeçilmez bir özelliktedir. İlişkiye zarar verdiği düşünülen üçüncü şahıslara sınır koyma, ilişkiye dahil etmeme de önemli ve gereklidir.

 

10. Çiftler evlilik süresince yaşanabilecek krizlere direnebilme ve ilişkiyi ayakta tutabilme becerilerini geliştirebilir ve gerektiğinde profesyonel yardım alarak yaşanan çatışmalara dışarıdan bakabilmelidir.

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html