Eviniz Sizi Hasta Mı Ediyor?

2 dakika okuma süresi

Eviniz Sizi Hasta Mı Ediyor?

Farkında olmadan yaşadığınız yerde mi zehirleniyorsunuz? Ama nasıl? Cevabınız Daha İyi Yaşam'da!

Chicago ITT Araştırma Enstitüsü, kapalı ev atmosferinde ikiyüzden fazla kimyasalı saptadı ve kapalı alandaki düzeyler açık havadakinden daha yüksek çıktı.

Gözleriniz nemli mi? Burnunuz ve boğazınız tahriş mi oldu? Müzmin egzamanız, mide bulantınız, baş ağrınız mı var? Sıkıştırılmış, sinirli ve yorgun mu hissediyorsunuz? Artan bir unutkanlığa mı kapıldınız? Bu soruların çoğuna evet yanıtını verdiyseniz, Hasta Bina Sendromuna (HBS) yakalanmış olabilirsiniz. Araştırmalar, tipik bir evdeki, dairedeki ve iş yerindeki havanın dikkat çekici bir biçimde kötü, dışarıdaki havadan daha bayat ve sağlıksız olduğunu gösteriyor. Bu belirtiler kolayca yok edilemiyor. Çünkü HBS davranış sorunlarından kansere ve böbrek yetmezliğine varacak kadar çeşitli hastalıklara yol açıyor.

NELERDEN BULAŞIYOR?

HBS, ev ürünlerinden, yapı malzemelerinden çıkan formaldehit ve teneffüs edilebilir parçacıklar gibi havayı kirleten maddeler aracılığıyla oluşur. Fazla nem, küfün oluşumuna ve yayılmasına neden olur... Küf de, sporların, küçük ‘tohum’ların oluşumuna neden olur. Bunlar da havada uçuşur, -her kübik feette (3,48 cm) de binlerce spor dolaşır. Her hangi birinin alerjik semptomlar geliştirmesi mümkün olduğu gibi, kimyasal duyarlılığı olan ya da bağışıklık sistemleri zedelenmiş kişilerin eğilimi daha fazla olur.

HASTALIK NEDENLERİ NELER?

Açılmayan pencereler

Bayat havadan dolayı yüksek düzeyde karbondioksit ve mikroorganizma oluşmasına neden olur. SBS özellikle sıkışık yapılanmış, iyi yalıtılmış ve buhar tabanlı evlerde sorun yaratıyor. - Hava kanalıyla sirkülasyon sistemi paradan tasarruf için soğuk ve sıcak havanın yüzde 90'ını yeniden dönüştürür. Havalandırmadan oluşan dönüştürme, tavanlarda mayalanan nişasta ile tepki vermekte ve kusmuğa benzeyen bir koku oluşturur. Dönüştürme ayrıca yangın geçirmez yalıtımla tepki vererek baş ağrısına, gözde tahrişlere ve egzamaya neden oluyor. Kötü havalandırma ve küflerin ve bakterilerin oluşmasında ısıtma ve havalandırma kanalları temel etken olarak görülmektedir. -İçlerindeki havanın hiç değiştirilmediği nemlendirici sistemler mantar, küf, bakteri ve diğer mikroorganizmaların oluşumu için araç olur. Bakteri ve mantarlar aynı zamanda sirkülasyon vakum pompalarında, havalandırma kanallarında ve hava filtrelerinde de birikir.

HALILAR

Yeni halıların sağlığa olumsuz etkisine örnek olarak nezle benzeri semptomlar, isilikler, solunum güçlükleri ve astım verilebilir. Halı döşeten kişilerde merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları diğerlerine göre daha fazladır. İmpoktik lösemi, ağız ve testis kanserlerine yakalanma oranının da yüksek olduğu gözlenmiştir. - Tozdan oluşan böcekler ve bunların dışkıları alerjik reaksiyonlar için ana kaynaktır. - Fiberglas gibi tahrişe neden olan yapı malzemelerinin parçacıkları.

MOBİLYALAR

Mobilyalar, cihazlar ve aletler de kirliliğe neden olur. - Basit portatif mobilyalar, sağlıklı bir binayı sağlıksız hale getirebilir. - HBS şikayetlerinin çoğunluğu kentlerde ve endüstrileşmiş bölgelerde oluştuğundan dışarıda hava kirlenmesinin de büyük rol oynadığı söylenebilir. - Farklı bireyler aynı çevre koşullarına farklı tepkiler vermektedir: Örneğin kadınlar erkeklerden daha fazla HBS'ye bağlı semptomlardan şikayet ederler. - Stres gibi psikolojik etkenler sorunu daha da vahimleştirebilir.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html