Eve Bereket Getiren 4 Aksesuar

2 dakika okuma süresi

Eve Bereket Getiren 4 Aksesuar

Daha İyi Yaşam sizler için eve bereket getirdiğine inanılan 4 aksesuarı araştırdı. Bakın onlar nelermiş..

Kültürümüz gereği bazı şeylerin uğur, şans ve bereket getirdiğine inanılır. Bazı kesimler buna fazlasıyla bağlıdır ve evin her köşesinde inandıkları şeyler bulunur. O eşyalar evde olduklarında kötülüklerden ve her türlü şeylerden korunacağı düşünülür.

Bu inanışlar aksesuarlarla buluşunca ortaya bakın neler çıkıyor. Bu aksesuarlar eve hem bereket getiriyor hem de evin dekorasyonuna farklı bir boyut kazandırıyor. Evde yeni dekorasyon fikirleri katmak isteyenlere bereket getirdiğine inanılan 4 aksesuarı önerebiliriz.

Bereket getirdiğine inanılan bu 4 aksesuarın kökleri çok geçmişe dayanmaktadır. Ancak etkilerini günümüzde çok yoğun hissediyoruz. Yani geçmişle kıyaslayınca evinizde abes kaçmayacak türden aksesuarlar.

Eskilerin bereket getirdiğine inandığı bu aksesuarlar zamanla yaşam alanları için yeni dekorasyon fikirleriyle birleşmiş ve evlerin önemli bir parçası haline gelmiştir.

İşte evde bereket getirdiğine inanılan 4 aksesuar:

1.Hz. Fatma’nın Eli

Hz. Fatma’nın el figürü geçmişten bu yana bereketin ve çoğalmanın sembolü haline gelmiştir. Hz.Fatma, bir gün eşi Hz.Ali’yi genç ve güzel bir kadınla konuşurken görür. O sırada helva yapan Hz. Fatma dalgınlıkla helvayı kaşık yerine eliyle karıştırır. Ancak eline hiçbir şey olmaz.Bu nedenle Arapça’da Hamse Eli, Musevi geleneğinde "Miriam'ın Eli"olarak bilinen Hz.Fatma’nın Eli sabrı ve dayanıklılığı çağrıştırdığından evlere bereket getireceğine inanılır.

2.Nazar Boncuğu

Nazar boncuğunun manasını herkes bilir. Nazar boncuğu bilindiği gibi kem gözlere, kıskançlıklara ve kötülüklere karşı koruduğuna inanılır. Mavi rengin kişiyi sakinleştirme etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nazar boncuğu evdeki kötü enerjiyi emdiği gibi evde bereketi arttırdığına inanılır.

3.Pagoda

Ünlü dekorasyon felsefesi Feng Shui’ye göre Pagoda kötü enerjiden korur. Pagoda bilgeliği ve yıkılmazlığı simgelediği gibi bereketi de simgeler. Bu nedenle Pagoda dekorasyonda en çok çalışma masalarında yerini almıştır.

3.Maneki-Neko

Maneki-Neko Japon kültürüne aittir. Ancak Türkiye’de oldukça yaygın olarak evlerde kullanılmakta. Türkçe’de  “çağıran kedi” anlamını taşır. Maneki-Neko’da her renk farklı bir şeyi temsil ediyor. sarı olan parayı, siyah olan sağlığı ve beyaz olan mutluluğu temsil ediyor. Genel olarak ise bereketi ve kötülüklerden korunmayı temsil ediyor.

Bu 4 aksesuarların dışında bereket ve uğur getirdiğine inanılan diğer aksesuarlar da şunlardır: Nar, fil, nal, kaplumbağa ve melek figürü.

Peki bizim atladığımız sizin bildiğiniz bu tarz aksesuarlar var mı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 5
  emoji
 • 6
  emoji
 • 3
  emoji
 • 2
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 3
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html