Evde Yetiştirilmesi Tehlikeli Bitkiler

1 dakika okuma süresi

Evde Yetiştirilmesi Tehlikeli Bitkiler

Evde yetiştirilmesi tehlikeli bitkileri biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Uzmanlar evde süs bitkisi olarak yetiştirilen çiçeklerin zararlı olduğu konusunda uyarıyor. Özellikle de küçük çocuğu olanlar için durum daha da ciddi bir hal alıyor. Süs bitkilerinin içerdiği alkaloit, glikozit, safonin ve tanenler çiçeklerin daha dayanıklı olmasını sağlarken insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca bitkiler gece oksijen alıp karbondioksit verdiği için de yatak odasında da bulundurmak da oldukça sakıncalıdır. Tabii bunun yanında buharlaşma yolu ile yapraklardan salınan toksik maddeler de evde bulunması açısından çok zararlıdır.

Güzel Ama Tehlikeli Çiçekler

Siklamen çiçeği çok güzel bir görünüme sahip olmasına rağmen çiçeğin yumrularında zehirli madde bulunmakta ve yenilmesi durumunda havale, hatta felç yapacak kadar zarar verebilmektedir. Açelya çiçeği ise yapraklarının yenmesi durumunda mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gibi etkiler göstermektedir. Gene sarmaşık bitkisinin yapraklarına dokunulması deri iltihabına neden olmakta, yendiği takdirde ise şiddetli mide ağrısı, kusma ve ishal görünmektedir.

bitki

Evde Yetiştirilmesi Tehlikeli Bitkiler

Dokunulması Zararlı Çiçekler

Güzellik ürünlerinde kullanılabilen ve faydası da olan aloe vera bitkisi de zararlı çiçeklerin arasındadır. Bitkinin içindeki öz faydalı iken, sarı üst katmanındaki jele temas etmemek gereklidir. Dokunulduğunda tehlike saçan diğer bir süs bitkisi de çuha çiçeğidir. Yapraklarına dokunulduğunda içerdiği güçlü toksinler ile vücutta alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Diğer bir zararlı çiçek ise difenbahya çiçeğidir.

Bu çiçeğin yapraklarının koparılması ya da kesilmesi ile çıkan bitki öz suyu çok zehirlidir. Bazen çocukların bu bitkinin yapraklarıyla oynaması sonucunda fışkırabilen öz suyu gözlerde tahribata neden olmakta; yaprakların elle ovulması, çiğnenmesi sonucunda da el, dil ve dudaklarda şişmeye dolayısı ile solunum yetmezliği gibi tehlikeli durumlar olabilmektedir. Bu nedenle özellikle küçük çocuğu olanlar ya da evinde hayvan besleyen kişiler bu tehlikeli bitkiyi evlerine asla sokmamalıdırlar.

Sizin evinizde hangi tür çiçekler var?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html