Evde Hayvan Beslemenin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri 

1 dakika okuma süresi

Evde Hayvan Beslemenin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri 

Bir çok psikolog evde hayvan beslemenin insanda terapi etkisi yarattığını söylemektedir.

Hayvanların insanlara huzur verdiği, sevgi aşıladığı ve rahatlattığı bilinen bir gerçektir. İster kedi, ister köpek, ister balık yada kuş olsun bütün hayvanlar insanlara pozitif bir duygu veriyor. Koşulsuz, şartsız her şeye rağmen sizi seven hayvanlarınız adeta sizi mutlu etmek için çabalıyor. Ayrıca evcil hayvan beslemenin, insanların içinde bulundukları yalnızlık ve depresyon hissini büyük ölçüde azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hayvan sevgisinin çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerinde olumlu etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar büyük.

Evde Hayvan Beslemenin Çocuklara Faydası

Çocuğun hayvanlarla kurduğu ilişki, karşılıklı sevgi, ona bakarak edindiği sorumluluk duygusu, bir çok alanda gelişmesini, beceri kazanmasını sağlar. Taklit yeteneğini güçlendirir. Empati kurma duygusunu geliştirir. Sosyalleşmeyi ve başka bir canlıyla ilişki kurmayı öğrenir. Onlarla oyun oynamak sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Hayvan besleyen çocuklar diğer çocuklara oranla daha sakin, daha uyumlu ve daha ılımlı davranışlar sergiler. Ayrıca araştırmalar ileriki yaşlarda ikili ilişkilerde, iş ve meslek hayatlarında daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur.

hayvan

İnsanlar Neden Hayvan Sahibi Olmak İster?

“Hayvanları Sevmeyen, İnsanları Sevemez “diye bir söz vardır. Araştırmalar bu sözün ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkartıyor. Bencil, egoist insanlar hayvan besleyemez., çünkü kendi hayatınız dışında başka hayatların olduğunu idrak edebilmek gerekir. Hayvanlarla vakit geçirmek depresyon riskini azaltır, mutluluk seviyesini yükseltir, tansiyonun düzene girmesine yardımcı olur, kişinin moral ve motivasyonunu yükseltir. Evcil hayvan beslemek, onun bakımıyla, egzersiziyle, yemeğiyle uğraşmak, kişinin hayatını düzene sokar. Ayrıca hayvanlar hislerimize karşı aşırı duyarlıdırlar. Sıkıntılarımızı, sevinçlerimizi, stresimizi hemen sezer ve ona göre bize yaklaşarak adeta doğal bir psikolog olurlar.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html