Evcil Hayvan Beslemek Yalnızlık Hissini Azaltıyor 

1 dakika okuma süresi

Evcil Hayvan Beslemek Yalnızlık Hissini Azaltıyor 

Günümüz insanlarının en büyük sorunlarından biri de yalnızlık hissi. Peki siz evcil hayvan beslemenin yalnızlık hissini azalttığını biliyor musunuz? 

Yapılan bir araştırmaya göre kendini yalnız hisseden kişiler bu hissi geçirmek için evcil hayvan sahipleniyorlar ve bu doğru bir hamle. 

evcil hayvan

Evcil Hayvan Beslemek Yalnızlık Hissini Nasıl Azaltır? 

Metropol hayat ile tanışan kişiler iş, okul, ev vb. sebeplerden dolayı kendilerini stresli hissediyorlar. Çok stres kişileri yalnızlaşmaya ve tek kalmaya itiyor. Bu yüzden kişiler bir evcil hayvan sahipleniyorlar.  

evcil hayvan

Yapılan araştırmaya göre evcil hayvan sahibi kişiler ise daha az stresli ve daha merhametli oluyorlarmış. Sebebi ise evcil hayvanların stres hormonlarının salınımını azaltmaları. Stres ve depresyonun sebebi vücudun salgıladığı dopamin hormonu evcil hayvan besleyen kişilerde daha çok salgılanıyor. Bu sebeple evcil hayvan sahibi olan kişiler yalnızlık duygusunu daha az yaşıyorlar. Yani evcil hayvanlar vücudunuzda dopamin hormonun salgılanmasını arttırıyor. 

evcil hayvan

Aynı zamanda evcil hayvan beslemek kişide daha fazla sorumluluk hissi uyandırıyor ve kişi sorumluluklarını yerine getirdiğinde daha çok rahatlıyor. Evcil hayvanların yemeği, tuvaleti, temizliği, gezmesi ve oyun oynaması gibi etkinlikler kişinin daha çok hareket etmesini ve stresten uzaklaşmasını sağlıyor.

evcil hayvan

Psikolojik sağlığı olumlu yönden etkileyen evcil hayvanları sahiplenirken ona bakabileceğinizden emin olduğunuz bir zamanda ve mekanda sahiplenmeye özen gösterin. Unutmayın ki sevimli dostlarımız, evcil hayvanlarımız ev düzenine alıştıktan sonra barınaktaki ya da sokaktaki yaşama kolay kolay uyum sağlayamıyorlar. Eğer onları bir dost yerine bir süs eşyası olarak görüyorsanız lütfen hayvanlara bu eziyeti yaşatmayın!

Stres Kısırlık Yapar Mı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html