Etsiz Protein Depoları

2 dakika okuma süresi

Etsiz Protein Depoları

Vücudunuza protein alırken bunu yalnızca et yiyerek yapmak istemiyorsanız, Daha İyi Yaşam'ın sizler için derlediği bu listeye göz gezdirin!

Protein denilince akla ilk olarak et, tavuk ya da balık gibi et ürünleri gelir. Et dışındaki yiyeceklerinde protein değerleri aslında bir o kadar yüksektir. Peki bu yiyecekler hangileri? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Protein Deposu Yiyecekler

protein

Yumurta

Omega 3 açısından oldukça sağlıklı olan yumurta, yaklaşık olarak 63 kalori değerinde. Tanesinde 6 gram kadar protein barındıran yumurta her gün tüketilmesi gereken besinler arasında. Tok tutma özelliği ile de bilinen yumurta en uygun fiyatlı protein kaynağı sayılabilir.

protein

Yoğurt

100 gramında yaklaşık olarak 10 gram protein barındıran yağsız yoğurt, suyu ile doğal bir antioksidan özelliği taşırken içerdiği laktik asit sayesinde de gece uykularını kolaylaştırır. 100 gramında 56 kaloriye sahip olan yoğurt; C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve fosfor içermesi ile de son derece sağlıklı bir protein deposu.

protein

Fasulye

Yağsız bir yemek ile fasulye tüketmek son derece sağlıklı bir tercih. 180 gramında (yaklaşık olarak küçük bir yemek tabağı) 15 gram protein barındıran fasulye, hem doyurucudur hem de protein kaynağıdır. Bağırsakları çalıştırma özelliği ile de tanınan fasulye, kabızlık ve şişkinlik hissini de önleyen bir protein kaynağıdır.

protein

Yulaf

Tok tutma özelliği ile bilinen ve sporcuların kahvaltılarında sıklıkla tercih ettiği yulaf, protein açısından da oldukça sağlıklı bir yiyecek. Küçük bir kase de yaklaşık olarak 6 gram protein bulunan yulaf, hipertansiyon ile de baş etme de oldukça güçlü bir silah. Enerji verici bir protein kaynağı olan yulafı denemenizde yarar var :)

protein

Ceviz, Fındık ve Badem

Kuruyemiş ailesine ait olan bu üçlü bir avuç kadar yendiğinde vücuda yaklaşık olarak 6-7 gram kadar protein kazandırmış oluyor. Ara öğünlerde yemeyi ihmal etmemeniz gereken bu yiyecekler aynı zamanda cilt bakımı ve kalp-damar hastalıkları içinde oldukça yararlı. Kahvaltı da yenilmesi önerilen bu protein kaynakları konsantrasyon arttırmada beyin işlevlerini gerçekleştirme de oldukça etkili.

protein

Ispanak

Ortalama bir servisinde 5-6 gram kadar protein bulunduran ıspanak bir çok çeşidi ile sofraları süslüyor. Göz ve kemik sağlığını koruyan bu protein deposu aynı zaman da kişinin sinir sisteminde de oldukça etkili. Çinko, demir ve magnezyum içeren ıspanak için protein kaynağı demek yanlış olmayacaktır.

Hızlı Diyet Yapmak Zararlı Mıdır?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html