Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

4 dakika okuma süresi

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Okullar yeni dönem için açılmışken öğrencileri bu tarafa alalım! Daha İyi Yaşam etkili ders çalışma yöntemlerini anlatıyor!

Yepyeni bir dönemin ilk haftasında hepimiz YGS - LYS veya Etkili Ders Çalışma Yöntemleri'ni aratıp duruyoruz. Annemiz, babamız ve öğretmenlerimiz bazen düşük sonuç geldiği zaman bunu "yeterince çalışmamak" olarak adlandırsa da aslında verimli ders çalışmamaktan / çalışamamaktan kaynaklanıyor. Öğrenmede çok çalışmak değil (!) yeterli ve verimli çalışmak öğrencilere daha fazla getiri sağlıyor.

Peki etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir? Daha İyi Yaşam sizler için derledi! 

1 - Kendini Tanı! 

Öncelikle nasıl daha kolay öğrendiğinizi bilip, kendinizi bu yöne doğrultmanız çok önemlidir. Tat alarak, dokunarak, işiterek, görerek veya koklayarak olmak üzere beş çeşit öğrenme biçimi vardır.  Başlıca olanlar ise görsel, işitsel ve dokunsal'dır. Bu öğrenme biçimlerinden,

 • Gördüklerimizin %30,
 • Hem görüp hem işittiklerimizin %50,
 • Söylediklerimizin %80,
 • Davranışlarımızla birikte söylediklerimizin %90' ını hatırlarız.

Peki sizin öğrenme biçiminiz hangisi öğrenmek ister misiniz? Bunun tespiti için aşağıda belirtilen özelliklerden kendinize en yakın olanı seçebilir ve öğrenme stilinizi belirleyebilirsiniz.

Dokunsal insanın özellikleri:

Çok yavaş hareket derler, oldukça duygusaldırlar, sesleri daha az çıkar, az ve öz konuşurlar bu nedenle konuşma araları uzundur. Evet ve hayır kelimelerini çok sık kullanırlar. Konuşurken; sırtımda ağır bir yük var, konuya parmak basmak, gururuna dokunmak, soğuk insan gibi mecazları çok sık kullanırlar. Somut şeyleri kavramaları daha kolaydır. Bu kişiler derin bir diyafram nefesi alırlar. Mutlaka karar vermeleri gereken bir şeye dokunmaları gerekmektedir.

İşitsel insanın özellikleri:

Kullandıkları kelimeleri seçerek kullanırlar. Yani duyarak konuşurlar. Konuşmaları daha ritimlidir. Kelimeler onlar için çok önemlidir, söyleyeceklerine çok önem verirler. Sözel olan şeylere daha fazla tepki gösterirler. Konuşmalarında sesle ilgili kelimeleri ve cümleleri çok kullanırlar ; aynı telden çalmak, kulakları tırmalamak, kulağa hoş gelmek, kulak vermek v.b. Gibi. Bu kişiler sözlerinin kesilmesini hiç sevmezler.

Görsel insanın özellikleri:

Bunlar için dünya görüntülerden ibarettir. Konuşurken çok hızlı konuşurlar. Çünkü beyinlerindeki görüntülere yetişmeye çalışırlar. Konuşurken görsel ağırlıklı kelimeler ve cümleler kullanırlar; gördüğünüz gibi, göz göre göre, nereden bakarsan bak, konuyu aydınlatmak v.b. gibi. Onlar için ilgilendikleri şeyin görüntüsü çok önemlidir. Bunlar göğüs nefesi alırlar.

Baskın olan öğrenme biçiminizi artık öğrendiniz. Şimdi bu gizli güçünüzü nasıl kullanacağınızda.

Dokunsal öğrenme stili;

Ders çalışırken sık sık ara vermek isteyebilirsiniz. Sözel olan bilgileri öğrenirken hareket etmeye çalışın. Örneğin ;Bu bilgileri öğrenirken bir yerlere yazın, fen ile ilgili konuları öğrenirken maketini yapmaya ve bu maketi inceleyerek öğrenmeye çalışın. Resim ve iş teknik dersleriniz iyidir. Bu dersleri diğer dersleri öğrenirken kullanabilirsiniz. Yani tarih dersini resim dersinde resmini yaparak çalışabilirsiniz.

İşitsel öğrenme stili;

Mutlaka ses olmayan bir ders çalışma ortamı bulun kendinize. Yüksek sesle ders çalışmaya özen gösterin. Ders konunuzla ilgili belgesel kaset, CD veya video kasetlerden yararlanmaya çalışın. Arkadaş grubuyla çalışmak sizin için faydalı olacaktır. Öğretmenin anlattıklarını daha kolay anlayabilirisiniz. Ama mutla etkin bir şekilde dinleyin.

Görsel öğrenme stili;

Bu kişilerin çalışacakları ortam mutlak düzgün, tertipli olmalıdır. Göz zevkini bozucu etkilerden uzak olmalıdır. Böyle bir öğrenciyseniz ders notlarınıza özen gösterin. Bunlar ders çalışırken size çok faydalı olacaktır. Ders kitabını asla ihmal etmeyin, şekil, harita gibi ders araç gereçlerini mutlaka kullanın. Öğretmeniniz ders anlatırken onun ağzını görmeye çalışın.

2- Dersi Derste Dinleyin!

Elbette en önemli bir diğer etmen ise dersi derste dinlemek. Sonuçta bir bilenin anlatmasını anladığınız zaman, yalnız kaldığınızda onu tekrar edip iyice zihninize yerleştirebilirsiniz. Derslerin işlenmesine etkin olarak katılıp, derse girmeden önce hangi konular işlenecekse derse girmeden önce bir göz atmanız, az çok o konuda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Hatta ders işlendiği sırada not tutarsanız, zihninizden uçup giden ayrıntıları yazılarda bulabilirsiniz. Unutmayın söz uçar screenshot, yok yok yazı kalır.

3- Planlı ve Düzenli Çalışın

Kendinize özgü, kendinizi fazla da sıkmadan, çalışma programınızı geç saatlere sarkıtmadan kendinize en uygun programı oluşturup onu uygularsanız en azından bi yerden amaçlarınızı da belirlemiş olursunuz. Öğrenilen bilgi aradan zaman geçtikçe unutulabilir, "Unutmamak için ne yapmalı?" dediğinizi duyuyor gibiyiz. Bunun iki yöntemi var;

 • Öğrendiğiniz bilgiyi günlük hayatınızda sıkça kullanmak,
 • Öğrendiğiniz bilgiyi hafızanızda yenilemek, tekrar yapmak.

Çok klasik olsa da ders çalışırken tekrar yapmanın faydaları saymakla bitmiyor hele bir de o tekrarların üstüne bir test bile çözseniz sınav dönemlerinde hanenize geri dönüş yapıyor!

4- Çalıştığınız Ortam

Elbette bir diğer en önemli nokta çalıştığınız ortam! Dikkatinizi çekecek objelerden uzak, sessiz bir ortamda istediğiniz süre zarfında verimli bir çalışma sağlayabilirsiniz. 

 • Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
 • Çalışma odasındaki poster, afiş ve resimler dikkatinizi dağıtır.
 • Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında lâzım olabilecek bütün malzemelerin el altında bulunması, dikkatinizin dağılmasına mâni olur.
 • Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz.

Çalıştığınız süre zarfında elbette 40 dakika çalışıp, 10 dakika ara vermek zihninizi dinlendirecek, öğrendiklerinizin beyninize oturmasını sağlayabilirsiniz. 10 dakikalık süre zarfında aman ha televizyona yaklaşmak yok! Unutmayın daha ders çalışmanız gerekecek, dikkat dağıtmak yok!

Bizim size önerebileceğimiz etkili ders çalışma yöntemleri bu kadardı! İyi çalışmalar dileriz, herkese iyi dersler! 

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - Eğitim 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html