Erkek Kadını Kıskanır, Şiddet Uygular..

1 dakika okuma süresi

Erkek Kadını Kıskanır, Şiddet Uygular..

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe özel yazı Daha İyi Yaşam'da..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olunca akla kadına yönelik şiddet gelmeseydi keşke.. Kadına yönelik şiddetin 2002-2009 yılları arasında % 1400 arttığını biliyor musunuz? Ne olabilir bu şiddetin temel sebebi diye düşünüyorum.

Freud’a göre kişiliğin Thanatos denen bilinçdışı yıkıcı, yok edici ve saldırgan bir yönü varmış. Şiddetin insanların kaçınılmaz bir güdüsü olduğunu, insanlığın sorunların çözümü için ilke olarak şiddete başvurduğunu öne sürmüş. Kadın psikolojisiyle ilgilenmiş ünlü psikanalist Karen Horney’e sorarsanız da erkekler kadınları kıskanıyor! Kadınların erken yaşlarda kendisinde penis olmadığını farketmesi ile erkekleri kıskandığını ve imrenmesine tepki olarak bu duyguyu çocuk sahibi olma isteğine çevirdiğini söyleyen Freud’a karşılık Horney, erkeklerde rahim özentisi olduğunu ve bu sebeple hissettikleri kızgınlığın bilinçdışı olarak kadınları hor görme ve küçümseme davranışları na dönüştüğünü ileri sürmüş. Belki bu ikisini birleştirirsek bir cevap olabilir.

Bilinçdışı olarak kadındaki yaratma gücünü kıskanan erkekte, hissettiği kızgınlığın temel yıkım güdüleriyle birleşmesi sonucu fiziksel gücünün de verdiği avantajla kadına şiddet davranışı ortaya çıkmakta diyebiliriz.. Psikanaliz savları çoğunlukla şiddetle eleştirilir. Çünkü insanları şok edecek açıklamaları olur. Fakat Horney’in savunduğu düşünce bana hiç de ters gelmiyor. Erkeklerin kadın üzerinde uyguladığı şiddet bir yana her alanda sayı bakımından da önde olması kurduğum şahsi mantığı destekliyor. Bu durumu engellemenin yollarını ararsak tek tek maddelendirmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Eğitim ve bilinçlenme çare olamıyor çünkü şiddet eğitim seviyesi tanımıyor. Bence bu toplumun sadece daha fazla psikolojik desteğe ve yasa korumasına ihtiyacı var. Bunun için de yine siyasi organlara, oradan da dolaylı olarak bizlere iş düşüyor. Tek bir kişi ne kadar fark yaratır veya birileri nasıl olsa ilgileniyor gibi düşünceleri bir kenara bırakın, elinizi önce vicdanınıza sonra taşın altına koyun...

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı