Erkek Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Kadınlar Tuvaletine Girebilir?

2 dakika okuma süresi

Erkek Çocuklar Kaç Yaşına Kadar Kadınlar Tuvaletine Girebilir?

Erkek çocuklar tuvaleti geldiğinde kadınlar tuvaletine mi erkekler tuvaletine mi götürülmeli? Hangisi kaç yaşına kadar normal sayılıyor?

Hafta sonları geldiğinde ailecek dışarı çıkıyorsunuz. Örneğin; halka açık bir alanda ya da alışveriş merkezindeyken erkek çocuğunuzun tuvaleti geldiğiniz onu kim tuvalete götürüyor? Onu siz tuvalete götürüyorsanız, kadınlar tuvaletine götürüyor musunuz? Yoksa erkekler tuvaletine girmesini mi söylüyorsunuz? Kadınlar tuvaletine götürüyorsanız, erkek çocuklarda bu durumun kaç yaşında son bulması gerektiğini biliyor musunuz? Elbette aynı durum kız çocuğu ile tek başına hareket eden bir baba için de geçerli oluyor.

Bu durum hassas olunması gereken bir durum! Çünkü hem erkek çocuklar da hem de kız çocuklar da cinsel kimliğinin gelişimi açısından ciddi detaylar barındırıyor. Çocuğun cinsel gelişimi açısından neyin doğru olduğunu öğrenmeniz için Daha İyi Yaşam sizler için derledi! 

6 yaşında son bulmalı!

3-6 yaş arasındaki bir çocuk tek başına tuvaletini yapıp kendini dışarıda bekleyen ebeveynin yanına gelebilecek fiziksel olgunluğa sahip değildir. İşte bu yüzden 6 yaşa kadar çocukların anneleriyle birlikte kadınlar tuvaletine girme durumu normal karşılanabilir. 

"Büyüdüğün için erkekler tuvaletine gideceksin"

Böyle bir durumda erkek çocuklara onun biraz daha büyüdüğünde bir erkek olarak erkekler tuvaletine gideceğini belirtmekte fayda var. Özetle, 6 yaşına kadar oğlunuz anne ile tuvalete girebilir. Ama babası yanındaysa muhakkak onunla erkekler tuvaletine girmeli.

6 yaşından sonra?

6 yaşındaki her sağlıklı çocuk, evde de dışarıda da tek başına tuvalet ihtiyacını karşılayabilir. Fırsat tanırsanız bunu görürsünüz. Eğer fırsat tanımazsanız, 13 yaşında ayakkabısını bağlayamadığında sakın ona kızmayın! Bu konuyu ele alırken çocuğun sadece tuvaletini yapmasından ve elini yıkamasından bahsetmiyoruz. Çocuğun kendi cinsiyet kimliğini, rollerini oluşturması çok önemli adımlar...

Hijyen kurallarını tam anlamıyla öğretin

Çocuğa hijyen açısından tuvalet kullanımını hem ev için dışarısı için öğretmelisiniz. İlk olarak oku tuvaletlerinden başlanılabilir.

Yabancılara karşı tutuma dikkat!

Çocuğu ürkütmeden sosyal mesafe kurallarını öğretmeniz gerekir. Kimden yiyecek alıp yiyebilir, kimin verdiği ikramları almaması gerekir? Bunları ona örneklerle anlatın. 

Ürkütmeden cinsel istismar hakkında konuşun ve onu uyarın

Bu çok hassas bir konu! Çocuğa doğru ve yanlış sevmenin ne olduğunu, özel bölgelerini, vücudunun sadece ona özel olduğunu, kimsenin ona zarar veremeyeceğini, onu ürkütmeden anlatmanız gerekir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html