Entelektüel Birikim Nasıl Sağlanır?

1 dakika okuma süresi

Entelektüel Birikim Nasıl Sağlanır?

Entelektüel birikimi sağlamak ile alakalı birçok yolların olduğu söylenir, aslında olan entelektüel birikimin her şey olduğudur.

Aklınıza gelebilecek olan günümüzle alakalı güncel bilgilerden tutun okunan kitaplar, görülen bilgiler tamamen entelektüellik açısından bir birikim kaynağıdır. Entelektüel birikim aslında birçok insanda oluşan bir aydınlıktır, zaten entelektüelin aslı ve ilk tabiri aydınlık, bilgili insan anlamındadır.

Eğer bir kişi kitap okuyor güncel hayattan haberi var ve bildiği bir konu hakkında karşıdaki kimseyi tatmin edebiliyorsa işte o kimse entelektüel bilgi sahibidir. Günümüzde entelektüel olduğunu bilip bu şekilde hayatına devam eden vatandaşlarımız olduğu kadar hayatında ilime, bilgiye önem vermiş kitap okumayı seven yani entelektüel olan ama bu durumu kendisinin bilmediği bir sürü kişi vardır.

Entelektüel bilgi nerden alınır?

Entelektüel bilgi, hayatımızda gördüğümüz ilim kaynağı olan her yer ve her şey den alınabilir bu biliyi zaman gelir kitaplardan alırız zaman gelir izlemiş olduğumuz tiyatrodan alır ve bazen de ilgi kaynağımız olan bir konuda araştırma sonucunda ulaştığımız kaynaklardan alırız. Kısacası entelektüel bilgi ilmin olduğu, hayatımızda sadece bilmek değil, uygulamaya da geçirdiğimiz bizi diğer kişi ve şahıslardan ayıran bilgilerimizdir. Bazen bir kitabı kurcalamak ile alamayacağımız entelektüel bir bilgiyi yeri gelir sokaktaki bir resimden bazen bir tablodan alıp hayatımıza şekil verebiliriz.

Entelektüel bilgiye kimler sahip olabilir?

Entelektüel bilgi zorlama karşısında, baskı altında öğrendiğimiz değil de ilgimizi celp eden bizi öğrenmem lazım diye düşündüren, hususi olarak istekle öğrenmiş olduğumuz bilgilerdir. Böyle olunca entelektüel bilgiye kendi isteğiyle kitap, dergi, gazete okuyan ve sosyal faaliyet olarak bir bilgi öğrenen kimseler sahip olabilir. Bu bilgilere sahip olmakla kalmayıp bu bilgileri hayatında kullanan kimseler asıl manada entelektüel bilgi sahibi olmuş olurlar demektir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 5
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html