En Sık Görülen Ölüm Nedenleri

2 dakika okuma süresi

En Sık Görülen Ölüm Nedenleri

Günümüzde yaşamak şans eseri olsa da Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri bir hayli şaşırtıcı. Daha İyi Yaşam olarak o verileri açıklıyoruz..

Yaşadığımız yoğun gündemin etkisiyle sanırım herkes şans eseri yaşadığını düşünüyor. Bu düşüncede yalnız değilsiniz!

Canlı bombalar, patlamalar, saldırılar derken ölümler arttı. Yaşamak tabiri caizse artık bir lüks haline geldi. Ölümle sonuçlanan olayların dışında bir de sağlık problemleri nedeniyle ölen insanlar var. 

Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sağlık İstatistikleri verilerine göre Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri ortaya çıktı. Listede neler var diye merak ediyorsanız işte ölümle sonuçlanan o hastalıklar..

Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sağlık İstatistikleri raporuna göre Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri: 

Dolaşım sistemi bozuklukları

Türkiye'de en sık görülen ölüm nedeni olan dolaşım sistemi hastalıkları yüzde 40.25’lik dilim ile ilk sırada. Dolaşım sistemi bozukluklarıyla hayatını kaybedenlerin oranı ise kadınlarda yüzde 44.31, erkeklerde bu oran yüzde 36.85.

Dolaşım sistemi bozuklukları nedir?

Türkiye'de en sık görülen ölüm nedeni olan dolaşım sistemi bozuklukları damar tıkanıklıkları sonucu ortaya çıkan hastalık türü. Vücudun tek bir yerinde olmayıp tüm bölgelerinde hastalık nedeni oluşturup ölüme neden olabiliyor. Dolaşım sistemi bozuklukları vücuttaki bölgesine göre değişik hastalık grupları oluşturur.

Türkiye'de en sık görülen ölüm nedeni olan​ dolaşım bozuklukları eğer;

Beyinde ise; felç

Kalp damarlarında ise; göğüs ağrıları, tıkanmalar ve kalp krizine

Vücudun merkezine uzak bölgelerinde ise; Uzuvlarda sürekli soğukluk, üşüme, ilerlemiş tıkanmalarda morarmalar olarak kendini gösterir.

Neoplazma (doku büyümesi)

Vücutta herhangi bir dokunun anormal bir şekilde fazla büyümesi nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların ölümle sonuçlanan Türkiye oranı yüzde 20.04.

Solunum sistemi hastalıkları

Solunum sistemi hastalıklarında Türkiye oranı yüzde 11.10 ile en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Ölümle sonuçlanan solunum sistemi hastalıkları en sık erkeklerde görülüyor.

Ölümlü solunum sistemi hastalıklarında rol oynayan etkenler; Genetik bozukluklar, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve mesleksel faktörler olarak sayabiliriz.

Solunum Sistemi Hastalıkları;

-Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

-Akciğer Kanseri

-Kistik Fibrozis(KF)

-Astım

-Pnömoni (Zatürre)

-Tüberküloz

Kanser Hastalıkları

Türkiye’de en sık görülen ölüm nedenleri raporunda kanser hastalıkları yer alıyor.

En sık görülen kanser türü yüzde 21.1 ile trakea, akciğer ve bronş kanserleri. Prostat kanserleri yüzde 12.7 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada ise yüzde 9.3 ile kolorektal kanserler yer alıyor.

Kadınlarda görülen en sık kanser türü olan meme kanseri yüzde 24.9 ile ilk sırada, ikinci sırada yüzde 12 ile tiroid kanseri, üçüncü sırada ise erkeklerde de olduğu gibi kolorektal kanserler yer alıyor. Kolorektal kanserlerin kadınlarda görülme sıklığı ise yüzde 8 oranında.

Tüp Bebek Tedavilerinde Kullanılan İlaçlar Kanser Yapar Mı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html