En Sağlıklı Yağ Hangisidir?

2 dakika okuma süresi

En Sağlıklı Yağ Hangisidir?

Yemeklerimizin olmazsa olmazı kuşkusuz yağlar. Peki ya en sağlıklı yağ hangisi dersiniz?

Kültürümüzde oldukça fazla yağlı yiyecekler, yemekler var. Çok yağlı olan yiyecekler bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir bu yüzden doğru ve sağlıklı yağ kullanmak gerekir.

En Sağlıklı Yağ Hangisidir?

Peki ya en sağlıklı yağ hangisidir? Yağlar tekli doymamış yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri, doymuş yağlar, trans yağ asitleri olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmanın içindeki en iyi yağ gurubu tekli doymamış yağlar olarak gösterilir. Tekli doymamış yağların en iyi kaynakları zeytinyağı, badem yağı, fıstık yağı ve avokadodur.

yağ

Zeytinyağı: Kalp dostu yağ olarak bilinir. Kalp açısından sağlıklı en iyi yağlardan biri. Zeytinyağının içerisinde fitokimyasallar ve E vitamini bulunur. Bu yüzden zeytinyağı bağışıklığı güçlendirerek kansere karşı korur. Kan şekeri seviyesini olumlu etkiler. Kemik yapımını arttırıcı etkisi de var.

yağ

Badem yağı: İçerisinde bulunan oleik asit sayesinde kalp hastalıklarını engeller. Badem yağının bel çevresinde oluşan yağlanmayı azaltıcı etkisi var. Magnezyum ve E vitamini açısından oldukça zengin bir yağ türü.

yağ

Ceviz yağı: Beyin gelişimine katkı sağlar. Ceviz yağı kullanımı kolesterol yüksekliğini düşürür. Diyabet, kanser ve kemikler için de faydalı.

Avokado yağı: Bu yağ metabolizma açısından önemli bir yağ türü. Bel çevresindeki yağların yakılmasına da yardımcı olur ve kalp sağlığını destekler.

Hindistan cevizi yağı: Bağırsaklara ulaştıkları anda hemen parçalanma özellikleri ile bilinirler, metabolizmanın hızlanması açısından çok faydalı ve kilo vermeyi hızlandırır. Bu yağın yanma oranı oldukça düşük olduğundan yemekler de rahatlıkla kullanılabilir.

En sağlıklı yağları en sağlıksız yağlara dönüştürebiliriz, bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Yağları kullanırken çok fazla ısıya maruz bırakmamalıyız. Her yağın yanma oranı aynı değildir, çok fazla ısınan yağlar trans yağa dönüşür. Hayvansal doymuş yağlar sağlık için zararlıdır bu yağları çok fazla kullanmalı hatta hayatımızdan çıkarmalıyız.

Sizin en sık kullandığınız yağ hangisi?

Yemeklerinizde baharatlar olmazsa olmazlarınızdansa "En Sağlıklı Baharatlar" yazımızı okumadan geçmeyin deriz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html