En Önemli Feminizm Şarkıları

2 dakika okuma süresi

En Önemli Feminizm Şarkıları

Feminizm akımının en önemli şarkılarını öğrenmeye ne dersiniz? Belki de kimisi bildiğiniz şarkılardır. Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Kadınların her zaman güçlülerdi. 60’lardan günümüze uzanan bu yolda feminizm kimi zaman yükselen kimi zaman da alçalan bir serüvendi. Şarkılarını bir marş haline getirip tüm dünyaya haykıran kadınlara göz atamaya ne dersiniz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

En Önemli Feminizm Şarkıları

Run the World - Beyonce

“Dünyayı kim yönetiyor? -Kızlar!” şeklinde bir motto ile ilerleyen şarkı yeryüzündeki en çok bilinen feminizm şarkısı sayılabilir. Gösterişli ve kadın temalı şovları ile dikkat çeken bir ikon olan Beyonce, şarkıda kadınların ne isterlerse onu yapabileceklerinden bahsediyor.

şarkı

I Am Woman - Helen Reddy

Şarkıda kadınların güçlü ve yenilmez olduğundan bahseden Helen Reddy, 1972 yılında feminist hareketin başlamasına neden olan isimlerden biri. Güçlü karakteri ve korkusuz şarkı sözleri ile Helen Reddy şarkıya “I am woman!” (Ben kadınım.) diyerek başlıyor.

I Will Survive - Gloria Gaynor

Aldığı ödüller bir yana tüm dünyanın ezbere bildiği bir şarkı olan “I will survive” (Yaşayacağım!) bir kadının hayatta tutanmasından ve yaşayacağından bahsediyor. Kadınların, erkekler olmadan da yaşayabileceğini ve yaşama tutunabileceğini tüm dünyaya duyuran şarkıyı dinlemeye ne dersiniz?

şarkı

Girl On Fire - Alicia Keys

Alicia Keys’in güçlü kaleminde çıkan şarkı çok yalnız olan ve bir çok acı yaşamış kadının yaşadıklarına değiniyor. Şarkıda geçen “This girl is on fire” cümlesi ise bir kadının yanarken dahi hayatta olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Free Your Mind - En Vogue

Bir kadının giydiği kıyafet, olduğu ırk ve yaptıklarından dolayı yargılanamayacağını anlatan şarkı, önyargı yıkmak ve kişilerin zihninin boşaltılması amacıyla yapılmış. 4 tane siyahi kadının söylediği şarkı oldukça başarılı bir hit olmuştur. Şarkıyı dinlediğinizde büyüsüne kapılacağınıza emin olabilirsiniz.

şarkı

Wannabe - Spice Girls

Kadınlarında aşık olduğunda farklı davranabileceklerini anlatan İngiliz kadın grubunun şarkısı her ne kadar aşk ile ilgili olsa da kadınların güçlü ve istemeye aç olduklarını anlatıyor. Bu kadınlar asla yenilgiyi kabul etmiyorlar.

Til It Happens To You - Lady Gaga

Aktivistliği ile tanınan Lady Gaga, tecavüzle ilgili bir film için yaptığı bu şarkı ile kadınların yalnız olmadıklarını ve hepsinin aynı acılaradn geçtiğinden bahsediyor. Şarkıda, güçlü olmak içinse kadınların bir arada olmalarının ve yalnız hissetmemeleri ile ilgili vurgu yapılıyor.

şarkı

Müzisyen Gökhan Güneş ile Wellness Sohbeti

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html