En İdeal Uyku Saati Nedir?

2 dakika okuma süresi

En İdeal Uyku Saati Nedir?

Günde kaç saat uyumak kişiyi zinde tutar biliyor muydunuz? Daha İyi Yaşam olarak sizler için gündelik ideal uyku saatini derledik!

Günde kaç saat uyuyorsunuz? Ya da kolayca uyanabiliyor musunuz? İdeal süreçte uyumamak ve yeterli uyumamak kişinin zor uyanmasına ve bilincinin düşmesine sebep olur. Peki en ideal uyku saatleri neleerdir ve kişi günde kaç saat uyumalıdır, Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

GECE 23:00 İLE 02.00 ARASINDA MUTLAKA UYUYUN!

"Bir temiz uyudum ki" sözü sizin için geçerli mi? Yoksa "başınızı yastığa koyup, şöyle deliksiz bir uyku çekip, sabaha da zinde" bir şekilde başlayabilmeye hasret misiniz! Uykusuzluk, kişiyi gün içinde daha fazla yorulmasının yanı sıra, hastalıkların da daha yavaş geçmesine sebep olur. 

ÖNEMLİ OLAN "MELATONİN"

Melatonin hormonu, beyinde bulunan epifiz bezinden özellikle geceleri ( karanlıkta ) salgılanan bir hormondur. Bu hormon triptofan adı verilen bir aminoasitten elde edilmektedir. Triptofan, vücutta sentezlenemeyen dışardan alınması gereken bir aminoasittir ve seratonin hormonunun sentezlenmesinden de sorumludur. Melatonin insan beyninde ( tüm memelilerin beyninde ) salgılanan ve vücudun uyku düzeninin sağlanmasından sorumludur. Bu hormon, kişi biyolojik saat ritmini ayarlamaktadır. 

Karanlıkta uyumak, sadece derin bir uyku sağlamaz. Karanlık ortamlar, melatonin hormonunun salgılanması için gereklidir. Kişiden kişiye değişmekle, bu hormon en çok 23:00 – 05:00 saatleri arasında salgılanmaktadır. Temel mantık, melatonin hormonu, epifiz bezinin pineolasit hücrelerinden salgılanmaktadır. Bu hücreler ışığa duyarlı olup, bir ışık uyaranının beyne ulaşmasıyla melatonin salgılanmasını keserler. Jetlag denilen ( biyolojik ritm ile ilgili bir sorun) olayın nedeni de bu hormondur.

"Peki ben kaç saat uyumalıyım?" diye soruyorsanız sizler için derlediğimiz, kişinin yaşına göre uyku saati programına bir göz atmalısınız!

0-3 ay, 14 ila 17 ya da 12 ila 18 saat uyutulması gerekir. 

4-11 ay, 12 ila 15 saat uyutulması gerekir.

1-2 yaş, 11 ila 14 saat uyumaları tavsiye edilir. 

3-5 yaş, 10 ila 13 saat uyku sağlıklı kabul edilir. 

6-13 yaş, 9 ila 11 saat uyuması gerekmektedir. 

14-17 yaş, 8 ila 10 saat uyku sağlıklı kabul edilir. 

18-64 yaş, 7 ila 9 saat uyku gerekmektedir.

65 ve üstü yaş grupları, 7 ila 8 saat uyumanız gerekmektedir. 

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - İdeal Kilonuzu Hesaplayın!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html