En Çok Rastlanan Cilt Hastalıkları

1 dakika okuma süresi

En Çok Rastlanan Cilt Hastalıkları

Daha İyi Yaşam olarak sizler için en çok rastlanan cilt hastalıklarını derledik!

Mevsimlere göre ciltte oluşan çeşitli rahatsızlıklar söz konusudur. Özellikle kış mevsiminde yoğun olarak var olan enfeksiyonlar, soğuk hava, havada bulunan mikroplar direkt olarak vücudu olumsuz yönde etkiler. Gribal hastalıkların yanında ciltte oluşan bazı rahatsızlıklar söz konusudur; kuruluklar, yaraların çıkması ve benzer sorunlar ciltte hastalık habercisi olarak değerlendirilebilir.

Belirtildiği gibi kış aylarında güneş ışınlarının az ve sert rüzgar, soğuk hava etkisinin fazla olması nedeni ile ciltte kızarmalar, çatlamalar, pullanma ve  kaşıntılar baş göstermektedir. Bunun yanında yanlış beslenme, stres gibi faktörler de cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Peki ya bu cilt hastalıkları nedir ve cilt hastalıklardan nasıl korunabiliriz?

En Çok Rastlanan Cilt Hastalıkları

Seboreik Egzama

Stres kaynaklı hastalık yanlış gıda seçimleri ile de nüksedebilir. Soğuk hava, nem ve rüzgarın olumsuz etkisi neden olmaktadır. Yüz, saç derisi ve üst göğüs bölgesinde beliren kaşıntı, pullanma ve kızarıklık egzama belirtisi olarak gösterilmektedir. Bu rahatsızlık için cildi uygun nemlendiriciler ile korumak etkili olacaktır.

Sedef

Strese dayalı olarak gelişen bir cilt hastalığıdır. Gribal enfeksiyonların da tetiklediği rahatsızlık soğuk havalarda artma eğilimi gösterirken güneşli havalarda ise azalabilir. Diz, dirsek ve saç bölgesinde şiddetli kaşıntıya neden olan cilt problemi sedef renginde ve pul pul görünmektedir. Güneş ışığından bol bol faydalanılması durumunda şikâyetlerde azalma görülmektedir.

cilt

Kontakt dermatit

Soğuk havalarda ellerde oluşan çatlama, kuruma ve kaşıntı şikayetleri ile ortaya çıkar. Kış aylarında ellerin korunması, nemlendirici kullanılması, kremle beslenmesi, temizlik yaparken plastik eldiven ile ellerin korunması önerilmektedir.

Kaşıntı hastalığı

Kış aylarında sıkça görülen hastalık soğuk havadan kaynaklanmaktadır. Cildi kurutan etkenler; güneş azlığı, enfeksiyon artışı ve kuru-soğuk hava teması olarak belirtilebilmektedir. Çok sıcak su yerine ılık duşlar tercih edilmeli ve nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca bol su içilerek baharatlı yiyecekler tercih edilmemelidir.

Siz bu cilt hastalıklarından hangisi çıktı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html