Emekliliğini Ertele Ölüm Riskini Azalt!

2 dakika okuma süresi

Emekliliğini Ertele Ölüm Riskini Azalt!

Yıllarca çalıştınız çabaladınız artık emekli olma vakti diyorsunuz ama erken emekli olan kişilerin ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları ortaya çıktı.

Oregon State University'nin yaptığı araştırmaya göre emekliliği ertelemek ölüm riskini azaltıyor. Atalarımız boşuna dememiş “ışıldayan demir pas tutmaz” diye. Emeklilikleri için gün sayanlar bu konuyu bir kez daha değerlendirmeleri gerekir.

ERKEN EMEKLİLİK SAĞLIKLI DEĞİL

Araştırmada yer alan verilere göre 66 yaşında emekli olan bir kişi 65 yaşında emekli olan kişiye göre her hangi bir sebepten dolayı yaşamını yitirmesi %11 oranında daha düşük.   Yapılan araştırma 65 yaş üstü çalışan kişilerin erken emekli olanlara göre daha uzun yaşadığı kanıtlandı.

Yani uzun süre çalışmak sağlık açısından çok önemli. Erken emeklilik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu noktada sağlığı koruyan etken para kazanmak değil çalışmak. Ancak yapılan araştırmalara göre 65 yaş üstü çalışan kişilerin sağlık açısından değil para kazanmak amaçlı çalıştıklarını ortaya çıkardı. Bu konuda sağlık ikinci plana atılmış oluyor.

ÇALIŞMAK VÜCUDA İYİ GELİYOR

Araştırmacılardan Dr. Michelle Odden'in yaptığı açıklamaya göre: "Sabah kalmak için her insanın bir amacı olmalı. İş insanlara bir amaç yaratır, bilişsel ve sosyal katılımlarını sağlar." Araştırmacının verdiği bilgi olayı özetliyor aslında. Çalışmak insan vücuduna iyi geliyor. Uzun dönem sağlıklı yaşamak için erken emekli olmayı erteleyebilirsiniz.

ARAŞTIMAYA İKİ GRUP KATILDI

Yapılan araştırmada iki kategori belirlendi. Birincisi “sağlıklı” ikincisi ise “herhangi bir sağlık sorununa sahip” diye. Herhangi bir sağlık sorununa dahil olan grup toplam katılımcıların 3 te biri kadardı. Ancak sonuca göre emeklilikten sonra çalışan kişilerin ölüm riskini büyük oranda azalttığı ortaya çıktı. Yani sağlık sorunu ne olursa olsun emekli olduktan sonra çalışan kişiler ya da geç emekli olanlar daha uzun ömürlü.

HAREKETLİ OLMAK SAĞLIĞA İYİ GELİYOR

Sosyal aktiviteyle vücudun uyarılması stres seviyelerini düşürerek bireyin kendisiyle ilgilenmesine zemin hazırlıyor.  Kendisiyle ilgilenen kişi sağlıklı beslenir, spor yapar ve kendisine iyi bakar.  Eğer erken emeklilik düşünüyorsanız hareket seviyenizi düşürmemeniz gerekiyor. Uyarılmayan vücut hastalıklara zemin hazırlıyor ve ömrü kısaltıyor.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html