El Sabunu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1 dakika okuma süresi

El Sabunu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

El sabunu deyip geçmeyin! Sağlığınız için el sabunu seçerken bunlara dikkat etmenizde fayda var..

El Sabunu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

El sabunları günlük olarak temizlik için en sık kullandığımız temizlik ürünlerinden birisidir. Bu bakımdan sağlığımız için sabun seçimini büyük bir titizlikle yapmak gerekmektedir. Sabun seçimi yapılırken, öncelikle sabunun içinde katkı maddelerinin ve hayvansal yağların olmamasına dikkat etmek gerekir.

El sabunu yapımında kullanılan bazı kimyasallar derinizin tahriş olmasına sebebiyet verebilmektedirler. Alınacak sabunlarda bu kimyasalların yanında paraben ve parafin tipi kimyasalların olmamasına da özen göstermelisiniz. Çünkü bu sağlık için zararlı olabilen maddeler çocuk sağlığı açıcından daha riskli olmakla beraber gelecek yıllarda çocuk için daha ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir.

Sabun Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Eğer tercih edilecek sabun doğal sabun ise, derinin gözeneklerini tıkamayacak, aromaterapi ve bitkisel yağlarla üretilmiş olan, hayvansal yağ kullanılmamış sabunlar tercih edilmelidir. Çünkü bu tarz sabunlar gözenekleri tıkayıp akne ve sivilce oluşumuna sebebiyet vermektedir. Edta gibi gözler için zararlı olan kimyasallar, SLS ve dipropilen gibi kansere yol açabilen maddeler, uzun vadede çocuklar için zararlı olduğu saptanmış olan paraben türü materyallerin olmaması gerekmektedir. Sabun alınırken dikkat edilecek diğer bir husus ise yüksek nemlendirici özelliği olması gerektiğidir.

el

Seçilecek El Sabunun İdeal Özellikleri

Seçilecek olan sabunun asitlik derece göstergesi olan pH değeri en çok 9 olmalıdır. Bu değerin daha üzerindeki pH değerleri ciltte kızarıklık ve cildi tahriş etme özelliklerine sahiptir. Doğal sabunlar için, piyasada bulunan sabunlara göre köpürmeleri çok daha azdır. Bununla beraber cilt temizlenirken, sabunla beraber sıcak veya soğuk su yerine ılık su tercih edilmelidir. Ilık su yerine sıcak su kullanılırsa,  bu fazla sıcaklık cildi kurutmakla beraber, bu kurulukta doğal sabunlarda bulunan aroma terapi yağlarının faydalarından yararlanamamak demektir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html