Egzersiz ve beslenmeyi bir de şöyle dinleyelim!

2 dakika okuma süresi

Egzersiz ve beslenmeyi bir de şöyle dinleyelim!

Egzersiz ile beslenmenin esas püf noktalarına bir göz atalım

Egzersiz Ve Beslenme

Beslenme!

Beslenme insan yaşamını etkileyen en önemli faktörden biridir. Günlük yaşantımızda beslenme aracılığı ile yağlar, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, mineral ve su vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin karşılanmasında bizlere yardımcı olur. Spor yapan kişiler enerji gereksinimi sedanter ( aktif spor yapmayan insan) kişilerden farklıdır. Gün içerisin de tükettiğimiz besinler, vücudumuzda organlar tarafından sentezlenerek gerekli olan enerji ihtiyacımızı gidermektedir. Günlük kalori ihtiyacı kişinin kilo, boy, cinsiyetine göre değişiklik gösterse de ortalama bayanlarda 2000 kalori, erkeklerde 2500 kalori olarak kabul edilir. 

Eğer ki günlük ihtiyacınız olan kaloriden fazla kalori alınırsanız, vücudunuz da daha sonra harcanmak için depolanmaya başlar. Kilo alımının önemli nedenlerinden biride, ihtiyaç fazlası ve enerji olarak kullanmadığınız fazla kalorilerin depolanmaya başlamasıdır.

Egzersiz yaparken kendi performansınızı artırmak ya da amaca yönelik çalışmalar esnasında en iyi sonucu alabilmek için egzersiz öncesi, egzersiz anı ve sonrası gerekeli olan besinleri düzenli ve programlı bir şekilde almalısınız. Beslenme ve egzersiz de düzen ve program olmazsa spor salonunda harcadığınız bütün vakitler boşa gitmiş olur.

Egzersizden 2-4 saat önce antrenman öğünü tüketilmelidir. İçeriğine bakacak olursak; 

  • Yeterli sıvı
  • Düşük yağ ve düşük posa ( mide emilimini hızlandırabilmek için)
  • Yüksek karbonhidrat ve orta düzeyde protein içerikli bir öğün olmalıdır.
Antrenmanın amacına göre minimum 1 saat önce kan şekeri seviyesini düzenleyecek hafif bir ara öğünle (bademi, ceviz, meyve) performansınızı artırabilirsiniz. Antrenman esnasında sıvı tüketerek vücutta oluşacak sıvı kaybını minimuma indirmeye çalışmanız gerekir. Çünkü egzersiz esnasında vücut ısısının artması ile oluşacak sıvı kaybı performansınızı olumsuz etkileyecektir.

1,5 – 2 saatlik bir egzersizden sonra kaslardaki glikojen depoları tamamen kullanılmış durumda olup en kısa sürede yerlerinin doldurulması gerekmektedir. Bunun için egzersizden sonra en kısa süre içerisinde (max 2 saat)  karbonhidrat alımı ve kas dokusunun daha verimli yapılanması için protein alımı yapılması lazım.

Yapılan Egzersizin amacına göre ilk 30 dakika içerisinde kg başına 1-3 gr karbonhidrat, proteinler için kg başına 0,5-1 gr olacak şekilde hazırlanmış öğün tüketip, 2 saat içinde yüksek karbonhidrat içerikli öğün tüketmelidir.

Egzersiz yapmak tek başına gelişimi etkilemeyecektir. Yapılan egzersizi verimli hale getirebilmek için kişinin beslenme alışkanlıklarını da düzeltmesi belirli bir süre sonra gözle görülür bir şekilde değişimin olduğunu gösterecektir.

Güne başlandığında yapılan kahvaltı egzersiz günleri olsun ya da olmasın aralarda tüketilen öğünler ( meyve, yoğurt v.s ) gibi yardımcı besinlerle verimi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Unutmayalım ki egzersiz için beslenme ne kadar düzenli olursa kat edilecek olan mesafe o kadar hızlı ve düzgün olacaktır.

Siz beslenmenize ne şekilde dikkat ediyorsunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html