Düzenli Uyku İçin 5 Besin

2 dakika okuma süresi

Düzenli Uyku İçin 5 Besin

Düzenli uykunun sırrını biliyor musunuz? İşte kaliteli bir uykunun sırrı bu 5 besinde..

Sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tüketeceğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerekmekte. Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olmakla beraber sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların kalitesiyle ilişkisi var.

Kan basıncını ve nabzı düşüren bazı gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir.

Yapılan çalışmalar, beyinde serotonin sentezini uyaran triptofan isimli bir aminoasidin ve yüksek seyreden melatonin düzeylerinin uykunun kaliteli, dinlendirici, rahat olmasına neden olduğunu açıklamaktadır.

Doğada melatonin içeren besin sayısı az olmakla beraber triptofan birçok hayvansal ve bitkisel besinde bulunup kaliteli uyku için belirli miktarlarda birlikte alınması faydalı olacaktır.

Uyumanıza yardımcı olacak 5 mucizevi besin; kaliteli uykuya sizi rahatlıkla ulaştıracaktır. 5 besini düzenli olarak gün içerisinde ve yatmaya yakın yemek, beyinde seratonin düzeyini arttırabilir, melatonin içerdikleri için rahatlamanıza yardımcı olabilir:

Düzenli Uyku İçin Büyük Sır : Muhteşem 5li

Süt: Özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce içilen ılık sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir.

uyku

Ceviz: Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olacaktır. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir fakat kilo kontrolünü sağlamak isteyenler dikkat etmelidir.

uyku

Muz: Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlamaktadır.

uyku

Ahududu: Çok nadir bir dönemde tazesini yakalayabildiğimiz ahududuyu taze veya dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Akşam yatmadan önce 1 kase ahududu sizi yatıştırıp, uykuya hazırlayacaktır.

uyku

Yulaf: Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlamaktadır.

uyku

Editörün Seçimi: Kilo Almak İsteyenlere 5 İpucu

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html