Düşük Nedenleri Nelerdir?

2 dakika okuma süresi

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Düşük nedenlerini ve belirtilerini sizler için derlediğimiz yazımızdan öğrenebilirsiniz!

Düşük nedenleri nelerdir? Sorusuna cevap olarak; gebeliğin ilk 20 haftasında oluşan hamilelik kayıpları denilebilir. Düşüklerin % 80’i ilk 12 hafta içerisinde meydana gelir. Görülme riski; daha önce hiç düşük yapmayan kadınlarda % 15 iken, 1 kez düşük yapanlarda % 20, 2 kez düşük yapanlar da ise %30’dur.

Düşük Nedenleri ve Belirtileri Neler?

Genellikle düşüğün ilk belirtisi vajinal kanamadır. Bu kanama birkaç damla olabileceği gibi aşırı derecede fazlada olabilir. Ayrıca aniden başlayabileceği gibi, öncesinden kahverengi bir akıntı da gelebilir. Diğer önemli bir belirtisi de kasıklarda kramp ya da adet sancısı şeklinde ağrılar. Kanama ile birlikte pıhtı ya da parça düşebilir.

düşükDüşük nedenlerinde sık karşılaşılan durumların arasında, kanama olmamasına rağmen bebeğin canlılığını kaybetmesi de yaşanabilir. Bu duruma missedabortus adı verilir. Düşük nedenleri nelerdir? Sorusuna verilebilecek yanıtların başında kromozom bozukluğu gelir.

Özellikle 12. haftadan önce gerçekleşen düşüklerin büyük bir kısmında bebeğe ait kromozomlarda bozukluklar saptanır. Bunun yanında, üreme sistemindeki yapısal bozukluklar, genetik bozukluklar ve tiroid hastalığını da düşük nedenleri arasına ekleyebiliriz. Ayrıca miyomlar, aktif enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek tansiyon da düşüğün sebepleri arasında yer alır.

Polikistikover ve böbrek hastalığını da düşük nedenleri arasına ekleyebiliriz. Bunların dışında düşüğe neden olan bir de dış faktörler bulunur.

düşük

Düşüğe Neden Olan Dış Faktörler

Bunlar ise; alkol, sigara, uyuşturucu ve yüksek doz kafein. Düşüğün oluşmaması için yatak istirahati ve bol su tüketimi önemli. Ağır işler dışında günlük rutin işler yapılabilir. Bu dönemde kabız olunmamaya dikkat edilmesi gerekir. Eğer düşük gerçekleşecekse bunu durdurmak imkansız çünkü vücut hasta bebeği tutmaz. Jinekologlar düşük gerçekleştiği zaman tekrar hamilelik için en az 1 kez regl döneminin ardından hamile kalınmasını öneriyor.

Hamilelik şüheniz mi var? O halde "Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?" yazımızı okumaya buyurun! :)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html