Dünya Çocuk Hakları Günü!

1 dakika okuma süresi

Dünya Çocuk Hakları Günü!

Peki çocuk haklarını biliyor musunuz?

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü... Evet tüm çocuklarımız bizim geleceğimiz : ) Peki ülkemizde onlara gerçekten ne kadar iyi şartlarda bir hayat sunulabiliyor? Ya da onlara sunulan haklardan ne kadar haberleri var?

Birleşmiş Milletler'in 1940'larda kuruluşundan bu yana çocuk hakları hareketi dünya üzerinde her zaman ilgi görmüştür. 20 Kasım günü günümüzde "Evrensel Çocuk Günü" (Universal Children's Day) veya "Çocuk Hakları Günü" olarak kabul edilmiştir.

Çocuklara en başta sağlanması gereken sağlıklı yaşam hakkı. Türkiye'de ise, bu durum zaten tam anlamıyla söz konusu değil! 

İkinci sırada ise, eğitim hakkı yer alıyor. Bugün toplumda yaşanan gasp, şiddet, cinayet gibi suçların temelinde yatan eğitimsizlik. İşte tüm bu olumsuzlukların en aza indirgemek amaçlı ve daha bilinçli bireyler yetiştirmek adına Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde farklı konumlarda ve şartlarda yaşayan çocuklara aynı eğitim olanaklarından yararlansınlar diye birçok faaliyet düzenlemekte.

Bunlardan biri de gezici öğrenim birimi olan "Banvit Ateşböceği".İlk olarak 9 Kasım 2013'de Malatya'da başlayan "Ateşböceği" çocuklar için hem eğitici hem de eğlenerek güzelce vakit geçirebildikleri,sosyalleşme imkanı buldukları bir alan. Böylece çocuklar bedenen,ruhen ve zihnen kendilerini geliştirebiliyor. Ateşböceği'nde TIR dorsesinin içine kurulu 12 bilgisayarlı Bilişim ve Teknoloji alanı ile Serbest Etkinlik Alanı bulunuyor. Sıcak, samimi bir ortamı olan bu alan tüm ilkokul çağındaki çocuklara sonuna kadar açık.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html