Dövmeler hakkında bilmediklerimiz

2 dakika okuma süresi

Dövmeler hakkında bilmediklerimiz

Dövme yaptırmanın alışkanlık yarattığı, bir tane yaptırınca devamının geldiği herkesin bildiği bir gerçek. Bir başka doğruyada gelicek olursak ömür boyu sürmesi beklenen bu dostluğun her zaman çok da uzun soluklu olmadığı.Özellikle kanımızın deli aktığı zamanlarda yaptırılan dövmeler, yaş ilerledikçe çoğumuzu rahatsız ediyor çünkü değişen zevkimizle uyuşmuyor. Zararlarını düşüncek olursak tam olarak ortak görüşün sağlanamadığı düşünülürse 'dövme yaptırmak mı yoksa dövme sildirmek mi?' sorusu kafamızı kurcalıyor. 


Hijyenik şartlarda çalışılmayan yerlerde yapılan dövmelerin ciltte bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verdiğini uzmanlar belirtiyor.


Kalıcı makyaj da bir çeşit dövmedir, sadece kullanılan boya farklıdır.Ama kalıcı makyajın daha hassas olduğunu vücudumuzun en hassas yeri olan yüzümüze uygulandığından anlayabiliriz.Boyaya bağlı reaksiyonlar dövme yapımından hemen sonra olabildiği gibi yıllar içinde de kendini gösterebiliyor. Günümüzde dövmeler yapılırken metal tuzlar (oksitler, sülfitler) ve uygulamanın tutması için plastik bileşiklerden organik boyalardan oluşan karışımlar kullanıyor.Uzmanlar kronik alerji hastalığı, sedef hastalığı, ya da herhangi bir deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermiyor, vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da onaylamadıklarını ve bende oluşabilecek herhangi bir değişikliği dövmenin kapatmasından dolayı, takibinin yapılamadığı söylendi.

Vücudun görünen bir yerine yaptırılan dövmeden, bazen aile baskısı, bazen de ayrılık gibi nedenlerle ve pişmanlıklarla kişi bir an önce kurtulmak istiyor. Dövme sildirme bu sebeplerden dolayı bir hayli yaygınlaşmış durumda.


Not! Yeşil ve mavi renkler zor siliniyor. Siyah renk boyalar daha kolay silinmektedir. Yeni yapılmış dövmelerde silinme çok kolay olmuyor. Dövme sildirmek tıbbi bir işlemdir ve uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html