Doğum Sonrası Depresyonla Mücadele

2 dakika okuma süresi

Doğum Sonrası Depresyonla Mücadele

Bebek sahibi olan her kadının mutlaka yaşadığı sorunların başında gelen depresyonla nasıl baş edilir? Tüm ayrıntılar Daha İyi Yaşam’da!

İstatistiklere göre doğum sonrası depresyonu her 10 kadından biri yaşıyor. Doğum sonrası yaşanan depresyonun üstesinden gelebilmek için ilk adım yardım istemek. Yaşadığınız depresyonu kesinlikle içinizde yaşamayın. Sakladığınız takdirde hem kendiniz hem de bebek için olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

Doğum sonrası yaşanan depresyonun nedeni ne?

Her kadının mutlaka yaşadığı doğal bir durum olan doğum sonrası depresyonu sosyal baskılar da tetikliyor. Ve pek çok kadın sosyal baskılar nedeniyle yaşadığı depresyonu dışarıya karşı yansıtamıyor. Doğumla birlikte annelik sorumluluğu ve alınan kilolar sonucu yaşanan psikolojik durumlar annenin depresyona girmesine neden oluyor. Bunların dışında saatlerce emzirme ve uykusuz kalma gibi nedenler de depresyona girmede etkili.

Doğum sonrası depresyon belirtileri:

-Kendini yorgun ve halsiz hissetme

-Kendini yetersiz ve ağlamaklı hissetme

-İştahsızlık

-Uykusuzluk

-Baş ağrısı ve karın ağrısı

-Sık sık uyku bölünmesi

-Sürekli depresif haller

-Aşırı sorumluluk hissi

Eğer siz de yukarıdaki durumları yaşıyorsanız depresyona girmiş olabilirsiniz!

İşte doğum sonrası yaşanan depresyon etkilerinden kurtulmak için yapılması gerekenler:

Mükemmellikten vazgeçin

Hayatta hiçbir zaman mükemmel olmaya çalışmayın. Bu kişiyi yoran bir duygudur. Özellikle yeni doğum yapan anne için “mükemmel bir anne olma” duygusu depresyonu tetikler. Kendinizi hatalarınızla eksiklerinizle sevin. Aksi halde sürekli sorgulamaya başlar içinden çıkamazsınız.

Etrafınızdakilerle iletişim kurun

Bu süreçte açık olun. Ne hissettiğinizi karşınızdakinden saklamayın. Eşinizle, ailenizle ya da arkadaşınızla mutlaka iletişimde olun onlarla bu durumu paylaşın. Doğum sonrası hissettiğiniz suçluluk gibi olumsuzluk duyguları ancak konuşarak hafifletebilirsiniz.

Kendinize vakit ayırın

Bebeğinize daha faydalı eve enerji dolu olabilmek için önce kendinizi iyi hissetmeniz gerekiyor. Bu nedenle fiziksel, ruhsal ,beslenme ve bakım gibi konularda kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Destek forumlarında dolaşın

Günümüzün en büyük destekçisi olan internet forum sayfalarından yararlanmaya çalışın. Oldukça işinize yaracak anne-bebek bilgileri öğreneceksiniz.

Günlük tutun

Ne halde olduğunuzu hangi duyguları hissettiğinizi kimseye anlatmak istemiyorsanız günlük tutun. Tüm duygularınızı oraya yazın. Yazdıklarınızı artılarıyla ve eksileriyle yazın. Göreceksiniz ki zamanla artılar eksikleri geçmiş.

Doğum sonrası oluşan sarkmalar nasıl geçer?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html