Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Atlatılır?

1 dakika okuma süresi

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Atlatılır?

Doğum sonrası annelerin yaşadığı depresyon nasıl atlatılır diyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Doğum sonrası yaşanan depresyonun biyolojik ve psikososyal olarak iki farklı sebebi var. Biyolojik nedenlerin başında gebelik dönemindeki hormonal farklılıklar örnek verilebilir. Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormon seviyeleri yükselirken doğumla birlikte de ani bir düşüş olur. Bu düşüşlerin depresyonu tetiklediği biliniyor.

Ayrıca geçe kalan doğum sonrası depresyona bağlı olarak bazı kadınların tiroidinde ortaya çıktığı görülmüştür. Doğum sonrası psikiyatrik bozukluklar kadınların %10-15’inde görülüyor. Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır sorusuna cevap olarak profesyonel desteğin bu süreci daha rahat bir şekilde atlatılmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

doğum

Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır risk faktörleri nelerdir?

Geçmiş yıllarda yaşanan ruhsal sıkıntılar, evlilikle ilgili sorunlar, istenmeyen gebelik, doğum korkuları, bebeğin doğumu ile birlikte ortaya çıkan stres, ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını tetikleyen durumlar. Ayrıca bu süreçlerde eşlerinden yeterli desteği göremeyen kadınlarda doğum sonrası depresif hallerin ortaya çıkma riskini yükseltir.

Doğum sonrası depresyon normal depresyondan farklı. Doğum sonrası depresyonda, intihar düşüncesi oldukça az. Doğum sonrası depresyonda; yoğun bir duygu boşluğu oluşur, enerji eksikliği ve aşırı yorgunluk oluşur, bu dönemde kadınlar aile, arkadaş hatta en sevdiği aktivitelerden bile uzak durur. Hafızaları zayıftır odaklanmaları zordur. Bebeğe zarar verme korkusu içinde yaşarlar.

Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır? Sorusuna cevap olarak düzenli duş almayı örnek verebiliriz. Ayrıca yürüyüş yapmanın da kişiyi rahatlatmaya yardımcı olduğu biliniyor. Bu dönemlerde uyumanın da depresyona iyi geldiği biliniyor. Daha ağır durumlar da ise vakit kaybetmeden profesyonel bir yardım alınmalı eğer antidepresan gibi ilaçlar kullanılması gerekiyor. Bu dönemde depresyon ile lohusa sendromunu karıştırmamak gerek. Lohusa sendromunun; bulantı, sıkıntı, sinirlilik gibi belirtileri olup 7-10 gün arasında kendiliğinden düzelir.

Doğum sonrası depresyonunuzla mücadele etmek istiyorsanız "Doğum Sonrası Depresyonla Mücadele" yazımızı mutlaka okuyun!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html