Doğum Korkusunu Yenmede Doğum Koçunun Yararları

2 dakika okuma süresi

Doğum Korkusunu Yenmede Doğum Koçunun Yararları

Doğum korkusunu yenmede doğum koçunun yararlarını Daha İyi Yaşam derledi!

Tokofobi, yani doğum korkusu normal ya da sezaryen doğum fark etmeksizin hamile olan tüm kadınların yaşadığı bir duygu olup, özellikle de doğum yaklaştıkça kendini hissettirir. Bu durumla baş edebilmek için kişinin ilk etapta fiziksel ve duygusal endişelerini ayırt etmesi eğer bu endişeler, kişinin kendi başına hal edeceği seviyede değilse vakit kaybetmeden profesyonel bir desteğe başvurmak gerekir.

Bu aşamada devreye doğum koçları girer. Geçmiş yıllarda, gereksiz olarak düşünülen doğum koçlarına talep giderek artıyor. Doğum korkusunu yenmede doğum koçunun yararları arasında, fiziksel ve ruhsal olarak anneyi doğum sürecine hazırlamasından başlayabiliriz.

doğum

Doğum Korkusunu Yenmede Doğum Koçunun Yararları

Hamileler Farkındalık Sahibi Olurlar

Yapılan araştırmalara göre, doğum koçu ile hamileliği sürdüren ebeveynlerin davranışlarında farklılıklar gözlenmiş. Kendilerini daha güvende hisseden anne adayları, çevrelerine daha başarılı bir şekilde uyum sağlar. Bu süreçte anne adayı, doğumdan sonra bebek bakımı, beslenmesi, hastalıkları ve uyku eğitimi gibi eğitimler alarak farkındalık sahibi olurlar.

Hamilelik sürecini doğum koçu ile geçiren anne adayları ayrıca, doğru nefes, diyafram kullanabilme, doğru ıkınma, gibi önemli eğitimleri de alır. Doğum korkusunu yenmede doğum koçunun yararları arasında anne adayının doğum hakkındaki negatif düşüncelerin azalmasını da ekleyebiliriz. Böylelikle anne; başta kendine, bedenine ve bebeğine güvenmeyi öğrenir.

doğum

Gereksiz Hastane Başvuruları Engellenir

Öğrendiği nefes egzersizleri ya da bedensel çalışmalar sayesinde de doğum sonrası, sağlıklı yaşam sürekliliğini hayatının tüm alanında kullanmayı öğrenir. Babaların da doğum sürecine dahil edilmesi, anne, baba ve bebeğin en temel ruhsal alt yapısının oluşmasını sağlar. Ayrıca doğum korkusunun önüne geçilerek erken ve gereksiz hastane başvurularının oluşumu engellenir.

Doğum Koçunun Görevleri Neler?

Doğum koçları; gereksiz yere bağırma ve korkmak yerine, gevşeme yöntemleri ve nefes çalışmalarını öğreterek bebeğe oksijen göndermenin yanında, sakin kalarak, rahim ağzının açılmasına ve doğumun rahat ilerlemesine yardımcı olurlar.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html