Doğru Nefes ile Kilo Verme

2 dakika okuma süresi

Doğru Nefes ile Kilo Verme

Vücudumuz için oksijen ne kadar önemliyse doğru nefes almakta o kadar önemli. Doğru nefes verme ile kilo verebilir ve yağlarınızı yakabilirsiniz!

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Beş dakika nefes alamadığınızı düşünün, mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. İşte o yüzden hayatımızı ‘’Oksijen’’ elementine borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz.

Oksijen, bildiğimiz gibi yeryüzünde bütün canlılara hayat veren ve en çok kullanılan elementtir. Besinlerimizin içerisinde yer alan şekeri parçalayarak enerjinin açığa çıkmasını sağlayan oksijen; kilo vermede doğru beslenme kadar önemlidir.

Şimdi derin bir nefes aldıysanız yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

DOĞRU NEFES İLE KİLO VERME

VÜCUDUMUZ İÇİN OKSİJEN NE KADAR ÖNEMLİ?

Bedenimizin hareket edebilmesi, beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, organların, kasların, hormonların kısaca tüm sistemin normal bir şekilde çalışması için yediğimiz besinlerin oksijen ile yakılması gerekir. Enerjinin ortaya çıkabilmesi için doğru nefes teknikleri ile yeterli seviyede oksijenin akciğerlere alınması ve karbondioksitin uzun sürede dışarı atılmasına ihtiyaç vardır.

Vücudumuzda her dakika yaklaşık 300 milyon yıpranmış veya ölmüş hücre, imha edilip yerine yenileri yapılmakta. Bu, bedenimizde olması gereken doğal bir süreçtir. Doğru bir şekilde nefes alışverişi yapıldığında, vücudumuzda yeterli oksijene ulaşırız ve yeterli enerjiyi üretip vücudumuz tarafından oluşturulan atıkları kolayca dışarı atabiliriz.

nefes

DOĞRU NEFES YAĞ YAKIMINDA ETKİLİ

Vücutta yeterli oranda oksijen seviyesi olmadığında, anaerobik solunum gerçekleşir ve yeterli enerjiye ulaşılamaz. Dolayısıyla vücudumuza alınan besinlerin yakılamaması ile yağ depoları artar. Aslında, yağ yakım egzersizlerinin temeli, hücrelerimize gönderdiğimiz oksijen miktarının artması ile sağlanır.

Örneğin; normal bir zamanda 1 dakika içerisinde alınan oksijen miktarı 7-8 litreyken, koştuğumuz zaman; bir dakika içinde aldığımız oksijen miktarı 35 litreden daha fazlasına yükselmiş olur. Anlayacağımız üzere bedenimizin tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamada doğru nefes ile oksijen başlıca unsur. Vücudumuzda olması gerekenden fazla yağ depolanması; aldığımız besinlerin vücutta kullanmak için yeteri kadar oksijeni alamadığının göstergesi olabilir.

Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Peki, yeteri kadar doğru nefes ile oksijen alamazsak ne gibi durumlar olur?

 • Zihinsel bulanıklık,
 • Sinir sistemi aksaklıkları,
 • İşitme ve görme bozuklukları,
 • Spor sırasında nefese bağlı dayanıksızlık,
 • Tansiyon problemleri,
 • Bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.

nefes

DERİN VE DOĞRU NEFES ALIN

Doğru Nefes Alınmaz İse:

Doğru nefes alınmadığında akut gelişen dolaşım bozuklulukları kalbe giden oksijeni durdurup kalp krizine yol açtığı gibi, beyne giden oksijeni durdurarak; felç gibi hastalıklara da neden olabilir. Bu yüzden doğru nefes, egzersiz ve doğru beslenme programınız ile kalbin yükünü hafifleterek daha dinç, daha aktif ve daha kaliteli bir yaşama adım atmış olabilirsiniz.

Öyleyse siz de doktor ve diyetisyen kontrolleriniz ile doğru nefes alma tekniklerini uzmanına başvurarak, yaşamınıza katabilir, böylece sağlığınız için uygun kiloda olabilirsiniz.

Doğru nefes aldığınızı düşünüyor musunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 19
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Onur Ogün Akbıyık
Onur Ogün Akbıyık - 16/12/2017 09:35
İnsan hayatının en önemli aktivitesi olan nefes alıp verme işleminin günümüzde önemsizleşmesine rağmen benim kanaatimce bu yazı ile önemini tekrar kazanacak ve verilen bilgi doğrultusunda daha sağlıklı bir yaşama önderlik edecek. Yazarın bilgisine sağlık. Yaşam kurtarıcı bir yazı olmuş.
Teşekkürler...
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html