Doğru Çocuk Yetiştirmek Nasıl Olur?

2 dakika okuma süresi

Doğru Çocuk Yetiştirmek Nasıl Olur?

Doğru çocuk yetiştirmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Her anne baba çocuk sahibi olacağını öğrendiği ilk andan itibaren heyecan ve endişeye kapılırlar. Çocuk sahibi olmak başlı başına bir sorumluluktur gerçekten. Daha önce tatmadığı duyguları tatmanın heyecanı içinde olan anne baba adayları, çocuğun hayatını nasıl garanti ederiz ile başlayan soruların içinde kaybolurlar ve nasıl çocuk yetiştirmeliyiz sorusunu çoğu zaman göz ardı ederler. 

Sahi nasıl çocuklar yetiştirmeliyiz?

Öncelikle anne baba olarak çocuklarımızın sağlıklı, özgüvenli, başarılı ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için çabalar sarf ediyor, tüm iyi niyetlerimize rağmen de zaman zaman kendimizi nerede yanlış yaptım diye sorgularken bulabiliyoruz. 

Çocuklarımızla iletişimimizin iyi olması için onlarla arkadaş olmaya çalışıp yanlış adımlar atabiliyoruz. Burada rolleri karıştırmamak gerek, onlarla arkadaş olmaya çalışarak onların anne babalarını farkında olmadan ellerinden almış oluyoruz. Çocuklarımız ebeveynlerinin rehberliğine ihtiyaç duyarlar, büyüme çağındaki bir çocuğun kurallara, bu kuralların uygulanması için gözetene, yol gösterene ve gerektiğinde sınırlara ihtiyacı vardır. 

çocuk

Çocuklarımızın olumsuzluklarına odaklanarak ''tembel'', ''hiçbir şeyi beceremiyorsun''  gibi etiketlemelerde bulunarak çocuklarımızın özgüvenini zehirlemiş oluruz, çocuklarımızın eksik yönlerini geliştirmek için yol gösterici olmalıyız. Çocuklarımızın yaptıkları davranışların ne tür sonuçlara yol açtığını göstererek hatalarının farkına varmalarını sağlamamız gerekmektedir. 

Onların anlayabileceği incelikte ve ayrıntıda bir yetişkin gibi iletişime geçmeliyiz.  Çoğu zaman ağlamamaları için büyük bir çaba sarf eder her istediğini yapmaya çalışırız, oysa evde sınırlandırılmayan çocuklar sosyal çevrede istediklerini elde edemeyince sıkıntı yaşarlar ve öfkelenirler. 

çocuk

Olumsuz duygularıyla baş edebilme kapasitesine sahip olan çocuklarımıza yalnızca izin vermemiz gerekir. Her çocuk diğerlerinden farklıdır, çocuklarımızı olduğu gibi kabul etmeli ve başkalarıyla kıyaslamamalıyız, kendimize  ''çocuğum için en iyisi hangisi'' sorusunu sormalı ve cevapları çocuğumuz için değerlendirmeliyiz. Her ebeveyn çocuklarının öncelikle mutlu olmasını ister ve ebeveyn olarak isteriz ki mutlu çocuklar yetiştirelim. 

Çocuklar da su gibi bulunduğu kabın şeklini aldıkları için önce kendi mutluluğumuzu önemsemeliyiz. Çocuklarımız için en iyi model bizleriz, mutluluğunda bulaşıcı olduğunu aklımızdan çıkarmamalı karşımızdaki miniklerin bir sanat eseri olduklarını unutmamalıyız. 

Her bir sanat eseri emek, çaba, azim ve sabır gerektirir.

Sizce nasıl çocuk yetiştirmeliyiz? Önerilerinizi aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Psk. Ayşe Deveci

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 21
  emoji
 • 6
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Çiğdem Demir
Çiğdem Demir - 06/04/2018 20:49
Aslında dediğiniz konulara uymamız gerçekten çok önemli. biz de kendimiz bakmak isterdik lakin maalesef hiç zaman bulamıyoruz. e mecburen bir bakıcı tutmak zorunda kaldık. bakıcıyı bile zorla bulduk, aylarca bir sürü adaydan sonra şurdan https://teyzesizsiniz.com/ daha yeni bulduk, e şimdi iyi gibi duruyor ama dur bakalım zaman ne gösterecek
Ayse. boy
Ayse. boy - 30/01/2018 15:01
Merhaba cocuklarin birbirleriyle anlasmazliklarini gidermek icin ne yapmaliyim. Şimdiden tesekkur ediyorum
Psk. Ayşe Deveci
Psk. Ayşe Deveci - 22/01/2018 08:37
Merhaba Medine Cey, öncelikle çocuğunuzun ağlamasına izin vermeniz gerekmektedir, sınırlarını öğrenebilmesi açısından önemlidir. Ağlamasını durdurmaya çalışmaktan ziyade dikkatini başka yönlere çekebilirsiniz. İyi günler, mutlu haftalar.
Medine Cey
Medine Cey - 19/01/2018 20:22
Ya peki cocuklarimizin istediklerini yapmadigimiz zaman israrci bir sekilde istediklerini yaptirana kadar aglamasi konusunda herhangi bir cözüm öneriniz varmi ? Şimdiden teşekkür ederim
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html