Doğal Antibiyotik Sarımsak Nelere İyi Geliyor?

2 dakika okuma süresi

Doğal Antibiyotik Sarımsak Nelere İyi Geliyor?

Doğal antibiyotik sarımsak nelere iyi gelir diyorsanız yazımızdan öğrenebilirsiniz! İşte sarımsağın faydaları..

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Sarımsağın, çeşni ve medikal olarak yaklaşık 5000 yıldan beri kullanıldığı tahmin ediliyor. Eski çağlardan bugüne kadar uzanan sarımsağın hikâyesine beraber göz atalım.
Sarımsağa ait en eski yazılı bilgiler Sümerlerin M.Ö. 2600-2100 yılları arasındaki tabletlerine dayanmaktadır. Sarımsağın Çin'e ulaşması sarımsağın anavatanı Hindistan vasıtası ile gerçekleşmiştir.

Çinliler sarımsağı antiseptik özelliği sebebiyle kolera, veba gibi salgın hastalıkların tedavinde kullanıyor. Mısırlıların ise ölümcül hastalıklara karşı kullanıldığı biliniyor. Sarımsak Mısır’dan Anadolu’ya geldikten sonra Haçlı seferleri ile Fransa’ya taşınıyor. Sarımsağın, Fransız mutfağında devrim yaptığını söyleyebiliriz. Sarımsak, Fransız mutfağında baş besin olarak neredeyse her yemekte kullanılıyor.

Fransa’da ekmek, peynir ve sosların yapımında sarımsak kullanılıyor.
Sarımsak, modern antibiyotiklerin bulunmasıyla birlikte eski popülerliğini kaybetse de boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotiklerden daha değerli olduğu araştırmalarda gösterilmiştir.

Keskin kokusu ve acımsı tadından dolayı bazen tercih etmediğimiz sarımsağın sağlık açısından faydalarını bilseniz eminim ki siz de sofranızdan eksik etmezsiniz. O zaman sarımsağın faydalarına bir bakalım; 

sarımsak

Doğal Antibiyotik Sarımsak Nelere İyi Geliyor?

Kalp ve Damar Sağlığı

Sarımsak tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri ve aynı zamanda kan sulandırıcı özelliğiyle kalp krizi riskini düşürür.

Antioksidan Etkisi

Çiğ veya az pişmiş sarımsak, kanser yapan serbest radikaller ile savaşır ve tümör hücrelerinin çoğalmasını baskılayan enzimleri uyarır. Vücudunuzdan toksinleri atmaya yardımcı olur.

Doğal Antibiyotik Etkisi

İçerisinde C vitamini de bulunduran sarımsak, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklar ile savaşmanıza destek olur. Bu sebeple düzenli tüketilmesi önemlidir.

Virüs Enfeksiyonlara Olan Etkisi

Antibiyotikler vücudumuzdaki virüslere etki edememektedir. Sarımsağın anti bakteriyel özelliği kadar antiviral özelliği de var olduğu araştırmalarda belirtilmiştir.  Sarımsak bu kadar faydalı diye de sarımsak yemeye yüklenmeye gerek yok. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi sarımsağın fazlası da zarardır.

Hipokrat’ın dediği gibi “Besinler İlacınız, ilacınız besininiz olsun.”

Siz sarımsak yemeyi seviyor musunuz?

Bir başka meyve olan "Yaban Mersini Yemenin Sağlığa Faydaları"nı yazımızdan okuyabilirsiniz!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 48
  emoji
 • 11
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Murat Günal
Murat Günal - 07/11/2017 08:50
Merhaba Ömer Bey,

Ben teşekkür ederim ilginiz için.
Ömer
Ömer - 06/11/2017 15:53
Hocam teşekkürler, faydalı bir yazı olmuş. Öğrencinizi bu tip çalışmalara itmeniz modern eğitim için iyi bir örnek.
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html