Diyet Yapmadan Sadece Egzersizle Zayıflanır Mı?

2 dakika okuma süresi

Diyet Yapmadan Sadece Egzersizle Zayıflanır Mı?

"Diyetsiz sadece egzersizle zayıflamak mümkün müdür?" sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam'da!

Birçok insan, diyet ve “aç kalmak” gibi kavramları birbirine karıştırdığı için birçoğumuza diyet zor geliyor. Bir diyet programı yapmak, diyetisyenden yardım almak -hele ki sağlıklı olup olmadığı tartışılan kulaktan doğma bilgilerle yapılan saçma sapan diyetleri saymıyorum bile- bir çok kadına zor geliyor.

“Onun yerine otururum evimde, belki bir yürüyüş bandı alırım, günlük yürüme mesafemi de çocuğun okuluydu, marketiydi derken tamamlamış olurum.” düşüncesiyle hareket etmek, sizce ne kadar doğru? 

"Diyetsiz sadece egzersizle zayıflamak mümkün müdür?" sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam olarak sizler için kaleme aldık..

Sadece diyet yaparak zayıflamak ve o kiloyu sabit tutmak mümkün olmadığı gibi, sadece egzersizle kiloyu sabit tutmak da mümkün değil. 

Sadece Egzersizle Kilo Verilmez!

Eğer ciddi bir kilo problemi varsa ilk önce mutlaka diyetle başlanması gerekiyor. Kişi önce biraz kilo verdikten sonra egzersiz programı önerilir. Bu nedenle tek başına egzersiz asla etkili değildir.

Diyetin yanında kişi beslenme alışkanlıklarını değiştirmediği sürece asla olması gereken ağırlıkta, stabil bir şekilde kalamaz. Kilo verebilir ama beslenme alışkanlıkları değişmediyse 1-2 sene sonra başladığı noktaya geri dönecektir.

Ya da bir paket çikolatanın da bir saat yürüyüş gerektirdiğini varsayarsak sizce sadece egzersiz yeterli midir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Ateşsaçan, “Diyet Yapmadan Sadece Egzersizle Zayıflanır Mı?” sorusunun cevabını şöyle anlatıyor..

“Eğer kişinin kilosu sınıra yakınsa ve hareketsizlikten dolayı bir kilosu varsa; -çünkü bu zaman zaman değişkenlik gösterebiliyor- kişi çok hızlı diyet yapıp çok fazla kilo verse de spora başlasa bile bazı bölgesel yağları gitmeyebiliyor. Dediğim gibi; ideal kiloya yakınsa ve bölgesel yağlanması varsa sporu mutlaka öneriyorum. Bu spor mutlaka günde 1 saat yeterlidir, ama haftanın 5-6 günü öneriyorum. Bunun yanı sıra diyetten ziyade belli saatlerde belli ürünler yemesini öneriyorum. Özellikle de akşam saatlerinde karbonhidratı önermiyorum. Örneğin spordan önce bir bulgur pilavı veya kepekli makarna yenebilir. Ardından mutlaka proteini öneriyorum. Eğer spor yapmasına rağmen bölgesel yağları gitmiyorsa, artık o bölgede metabolizma yavaşlamıştır, bu nedenle sadece ideal kiloya yakınken bölgesel tedaviyle gitmeyen yağlar için destek alınabilir."

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Beslenme&Diyet 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html