Diyet Ara Öğünleri Neden Önemli?

2 dakika okuma süresi

Diyet Ara Öğünleri Neden Önemli?

Sağlıklı bir diyet süreci geçirmek için diyet ara öğünlerinin öneminizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

Genellikle diyetisyenler 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere beslenmeyi 6 ya bölerler. Diyetlerde oldukça önemli olan ara öğünler bilinse de genellikle atlanır.

Diyet Ara Öğünleri Neden Önemli?

Diyet ara öğünleri neden önemli sorusuna cevap olarak ara öğünler kan şekerinin düşmesini engelleyerek büyük açlık hissinin oluşumunu engeller diyebiliriz.

Normal bir öğünden yaklaşık 2-3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Bunun önüne geçmek içinse öğünden yaklaşık 2 saat sonra yenen meyve, galeta ya da kuruyemiş çabuk acıkmayı engelleyerek bir sonraki öğünde fazla kalori alınmamasını sağlar. Metabolizma hızını arttırmada ara öğünün alışkanlık haline gelmesi önemli. Sonuç olarak bu şekilde kilo verme hızı hızlanır.

öğün

Ara öğünde besin tüketmek kadar tüketilecek besinler de önemli. Özellikle şekerli yiyecek ve içeceklerden, tuzdan ve dondurulmuş gıdalardan uzak durmak gerekir. Diyetteyken protein kaynaklı olan süt ve süt ürünlerini tüketmek metabolizma hızını arttırarak kilo vermede önemli.

Ayrıca posalı yiyeceklerin midede daha uzun süre kalarak acıkmayı geciktirdiği, sindirim sistemi ve kalp damar sağlığı açısından da oldukça faydalı. Çiğ sebze, kabuğu soyulmamış meyve ve tam tahıl ürünleri posalı besinlere örnek olarak verilebilir. Diyet ara öğünleri neden önemli sorusuna cevap olarak tatlı krizlerinin azalmasına hatta ortadan kalkmasına yardımcıdır diyebiliriz.

öğün

Diyet ara öğünleri sağlıklı, dengeli beslenme ve kilo kontrolü için ara öğün şart. Ara öğün için tüketilebilecek pek çok alternatif var.

Örnek Ara Öğün Beslenmesi

1 adet meyve, 1 fincan az yağlı sütlü kahve ve 6 adet çiğ badem ara öğünde tüketilebileceği gibi bunun dışında 2 dilim tam buğday ekmeği arasına 2 dilim hindi jambon, 1/ 4 adet közlenmiş kırmızı biber ve1 tatlı kaşığı light labne ile yapılan sandviç de ara öğün olarak tüketilebilir.

Diyet ara öğünün önemini daha iyi anlamanız için sizlere "Ara Öğün Kilo Kontrolü Neden Önemli?" yazımızı okumanızı öneriyoruz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html