Diyabet Hastaları İçin Ramazan Önerileri

1 dakika okuma süresi

Diyabet Hastaları İçin Ramazan Önerileri

Daha İyi Yaşam olarak diyabet hastaları için Ramazan dönemine özel önerileri derledik!

Diyabet hastasıysanız ya da diyabet riski taşıyorsanız Ramazan ayında sağlıklı bir şekilde oruç tutabilmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar var.

2017 Ramazan ayı 17 saate kadar uzuyor. Aç kalınan sürenin uzun olması sağlıklı insanı bile olumsuz etkilerken diyabet hastaları bu durumdan çok fazla etkileniyor.

Ramazan ayında aç kalmak sağlığınızı olumsuz etkilememesi için Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’ın diyabet hastaları için Ramazan önerilerine göz atmanızda fayda var.

Diyabet Hastaları İçin Ramazan Önerileri

Oruç İçin Doktor Kontrolü Şart

Eğer Ramazan ayında oruç tutmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza risk taşıyıp taşımadığınızı sormanız gerekiyor. Ancak doktor kontrolü şartıyla oruç tutabilirsiniz. Sık sık kan şekeriniz takip edilmeli ve doktorunuzun beslenme önerilerine uymalısınız.

Sahur Sofranızda Salata Olsun

Diyabet hastasıysanız kesinlikle sahur yemeğini atlamamanız ve sahur sofranızda salata gibi yeşillikleri eksik etmemeniz gerekir. Sahurunuzda daha çok kahvaltılık besinler tüketmelisiniz. Ceviz, fındık gibi tokluk hissi veren besinleri de sahurda eksik etmemeye özen gösterin.

İftardan Sonra Yürüyüş

Diyabet hastaları için Ramazan önerilerden biri de iftardan sonra yürüyüş. İftarda hızlı bir şekilde yediğiniz yemekler kan şekerinizi ani şekilde yükselteceğinden dolayı iftar sonrası yürüyüş bu durumu dengeler. Meyve tüketiminizi hızlı yapmamanız gerekiyor, aksi halde kan şekeriniz yine yükselebilir.

Ramazan ayı için sizin önerileriniz neler?

Sağlıklı Beslenme Nedir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html