Dişlerinden Dertli Olanlar Dikkat!

2 dakika okuma süresi

Dişlerinden Dertli Olanlar Dikkat!

Bu alışkanlıklardan uzak durun ve dişleriniz sağlığına kavuşsun!

Dişlerinizi Açacak Olarak Kullanmak

Bir şeyleri açarken dişleri kullanmak dişlerde çatlak veya kırıklara sebep olabilir. Bunun yerine, bir şeyleri açmak için şişe açacaklarını el altında bulundurun.

Çekirdek Çıtlatmak

Uzun saatler boyunca çekirdek çıtlatmak dişleriniz üzerinde parçalar bırakabilir. Çok sık çekirdek tüketimini önleyerek onun yerine şeker ve nişasta bakımından düşük aperatifleri tercih edebilirsiniz.

Sigara İçmek

Sigaralar ve diğer tütün ürünleri, diş lekeleri ve diş hastalıklarının sonucu olarak diş çürümesine neden olabilir. Eğer sigarayı bırakmak için bir neden arıyorsanız en basit neden; gülümsemek.

Diş Gıcırdatmak

Diş gıcırdatma, bir diğer adıyla bruksizm zamanla dişleri aşındırarak zarar verebilir. Diş gıcırdatmaya ise en çok stres ve uyku alışkanlıkları neden olur.

Cipsi Yemek

Plaktaki bakteriler, nişastalı gıdaları aside dönüştürebilir. Bu asit dişlere 20 dakika boyunca saldırabilir. Patates cipsi vb. nişastalı gıdaları tükettikten sonra diş ipi kullanabilirsiniz.

Kahve İçmek

Kahve, koyu renk ve içerisindeki asit ile dişlerin sararmasına neden olabilir. Neyse ki bu leke, çeşitli beyazlatma yöntemleri ile tedavi edilebilecek en kolay lekelerden birisi. Eğer dişlerinizde renk değişikliği konusunda endişeleriniz var ise diş hekiminizle konuşun.

Kola ve Meyve Suları

Konu şekerin zararlarına geldiğinde şeker tek suçlu değil. Kola, şişe başına ortalama 11 çay kaşığı kadar şeker içermektedir. Gazlı içecekler de diş minesine zarar veren fosforik ve sitrik asit içerir. Meyve suyu, vitamin ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir, ama ne yazık ki içerdiği şeker bakımından da dişler için oldukça zararlıdır. Bazı meyve suları, şişe başına hemen hemen kola kadar şeker içerebilir. Meyve sularının doğal olarak tatlı, çok şeker ilavesi olmayanlarını tercih etmenizde fayda var.

Buz Çiğnemek

Buz, doğal ve şekersiz olduğu için zararsız olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat, buz çiğnemek, diş içerisindeki yumuşak dokuları rahatsız eğer ve düzenli diş ağrısına sebebiyet verebilir.

Dile Takılan Piercing

Piercing'ler, bakteriler için cennettir, bu nedenle enfeksiyon ve yara riski oldukça yüksektir.

Boğaz Pastilleri

Pastillerin eczanelerde satılıyor olması sağlıklı oldukları anlamına gelmiyor. Pastillerin çoğunluğu yüksek miktarda şeker içermekte. Boğaz yatıştırıcı bir pastil kullandıktan sonra dişlerinizi iyice fırçaladığınızdan emin olun. Pastilin içeriğindeki şeker direkt olarak plak ile reaksiyona girerek dişlerinize yapışabilir daha sonra oluşan bakteriler ise diş minesini yiyerek şekere dönüştürüyor.

Sporcu İçecekleri

Yapılan egzersizden sonra soğuk bir sporcu içeceği ferahlama konusunda oldukça yardımcı olabiliyor. Ancak, bu içecekler içerdiği şeker bakımından oldukça zararlıdır. Kola ya da şeker gibi şekerli içecekler diş minesi üzerinde adeta bir asit saldırısı oluşturur. Bu tarz içecekleri tüketmek dişlerin çürümesine yol açabilir, spor sonrası serinlemek amaçlı şekersiz içecekler veya kalori içermeyen su tüketebilirsiniz.

Kırmızı Şarap

Şarap asitleri, dişlerin daha savunmasız kalmasına neden olan pürüzlü noktalar oluşturarak diş minesine zarar verir. Kırmızı şarap, kromojen ve tanen olarak adlandırılan derin pigmentler içerir. Bu kombinasyon şarap şişesindeki kırmızı rengin bir süre sonra sizin dişlerinize işlemesine yol açar.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html