Dişçiye Gitmeden Tartar Temizleme

1 dakika okuma süresi

Dişçiye Gitmeden Tartar Temizleme

Daha İyi Yaşam olarak sizlere dişçiye gitmeden tartar temizlemenin yollarını yazdık.

Sağlıklı ve bembeyaz dişlere kavuşmak herkesin hayalidir. Görsel açıdan özgüven sağladığı gibi ruhen de üstünlük duygusu yaşatır. Tabi sağlıklı ve beyaz dişlerin sadece etkileri bunlar değildir. Birçok güzel tarafı olan sağlıklı ve beyaz dişlere kavuşmak için dişler ile dişetleri arasına yerleşen tartarları temizlemek gerekiyor.

Tartar oluşumunun nedeni yemek artıklarının dişlerinizin dış yüzeyine yapışması sonucu oluşan taşlaşmadır. Yani kalsiyum ve fosforun birikimidir. Tartar iki türlü oluşur; Alt dişeti ve Supra dişeti şeklinde.

Alt dişetinde bulunan yeşilimsi ve siyah renktedir. Dişeti altında oluşur ve en büyük nedeni kola gibi asitli içeceklerin sık tüketilmesidir. Supra dişeti ise beyaz ve sarımtırak renkte olup dişetinin kenarında oluşur. Diğerine göre temizlenmesi daha kolaydır.

İşte evde tartar temizlemenin en etkili yolları:

Dişlerdeki tartarı temizlemenin en etkili yolu öncelikle dişleri doğru fırçalamaktır. Böylece dişlerinizde tartar oluşumu engellenecektir.

Elma sirkesi

Dişçiye gitmeden diş tartarlarını temizlemenin en etkili yollarından biri dişleri elma sirkesiyle fırçalamaktır. Uygulaması son derece basittir. Diş fırçanızı elma sirkesine batırıp dişlerinizi fırçalayın ve durulayın.

Karbonat

Karbonat tartar temizlemenin baş tacıdır. Malzemeler sadece tuz ve karbonat. Bu ikiliyi iyice karıştırın ve dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizdeki tartarın hızla kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayçiçek yağı karışımı

4 yemek kaşığı ayçiçeği tohumu, 4 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği ve 1 litre suyu bir kaba koyup iyice karıştırın. Bu karışımı yarım saat pişirdikten sonra her yemekten sonra dişlerinizi bu karışımla çalkalayın.

Diş ipi kullanın

Dişlerinizdeki tartar oluşumunu engellemek için dişlerinizi her gece diş ipiyle temizleyin. Böylece dişlerinizin arasındaki yemekler temizlenecek ve tartar oluşumu engellenecek.

Dişlerdeki plağı temizlemek için diğer yöntemler: Taze meyve ve sebzelerle beslenmek dişlere iyi geliyor. Özellikle ıspanak, pazı, roka, marul ve elma tüketmek tartar oluşumunu engelliyor.

Sizce tartarların oluşumunu engellemek için ne gereklidir?

Diş taşlarının temizlenmesinin faydaları nelerdir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html