Dış Gebelik Nedir?

2 dakika okuma süresi

Dış Gebelik Nedir?

Sürekli duyduğunuz "dış gebelik" kelimesinin ne anlama geldiğini ve belirtilerini merak ediyorsanız bu yazıya göz atın!

Dış gebelik nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorusu günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir problemlerden. Yaklaşık 100 hamilelikten birini etkileyen, sık karşılaşılan hatta ölüme sebep olabilecek bir durum.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik; Döllenen yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ile gelişen bir durum. Hamilelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara neden olur. Tüplerin kırılmasına ve kanamalara neden olduğu gibi, zamanında müdahale edilmediği takdirde annede kalp yetmezliği ve ölüme neden olabilir. Dış gebeliğin oluşmasındaki en büyük neden olarak fallop tüplerinde, daralma ya da tıkanmaya neden olan zedelenmelerdir diyebiliriz..

dış gebelik

Dış gebeliğin özellikle 20 yıldır arttığı görülmektedir. Buna sebep olarak da; yardım yoluyla üreme, yani tüp bebek yöntemi ile hamile kalma, cinsel yolla bulaşan hastalıkların artması, sonucunda tüplerin yapısının hasar görmesi diyebiliriz. Dış gebelik geçiren bir kadının tekrar dış gebelik riski ise %10-15 arasında.

Dış Gebelik Belirtileri Neler?

Gebeliğin özellikle 4-10 haftaları arasında görülen dış gebelik belirtileri arasında; Anormal kanamalar, tek taraflı karın sancısı, idrar ya da bağırsak problemleri, bayılma gibi belirtiler görülebilir.

dış gebelik

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebelik nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorusuna cevap olarak, erken tanı ile birlikte yani tüp henüz yırtılıp kanama başlamadan laparoskopik yöntem ile tedavi diyebiliriz.

Laparoskopik tedavi ile, hastanın tüpü alınmadan tüpün içerisi boşaltılarak tedavi edilmesi yöntemidir, böylelikle tüpün korunması sağlanır. Laporoskopi cihazlarının bulunmadığı merkezlerde aynı işlem laparotomi yani karnın açılması ile de yapılabilir.

Dış gebelik tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise ilaç tedavisi. Dış gebelikte ilacın kullanılabilmesi için önemli olan erken teşhis. Hastanın genel durumu eğer uygunsa tek ya da birkaç doz ilaç kullanılarak dış gebelik ameliyatına ihtiyaç olmadan tedavi edilebilir. Eğer falllop tüpü yırtılıp kanama başladı ise genellikle en uygun yöntem olarak laparotomi yani karından operasyon şarttır.

Dış gebeliği daha detaylı anlamak için "Dış Gebelik Belirtileri" yazımızı okuyabilirsiniz!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html