Ders veren hikaye!

2 dakika okuma süresi

Ders veren hikaye!

Şimdi sizlere hem güzel hem de düşündürücü bir hikaye sunacağız. Umarız hikayemizi beğenirsiniz. İşte kim aptal kim zeki hikayesi..

İş adamı tıraş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir. Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; 'Bu çocuk var ya, dünyanın en aptal çocuklarından biridir! Bak; dikkat et şimdi...'

Berber çocuğa seslenir: 'Ali, buraya gel!'

Bunun üzerine çocuk sakince dükkâna girer ve yüzündeki aptalca sırıtmayla berberi selamlar. Berber işadamının kulağına sessizce, 'bak şimdi' diye fısıldar ve bir elinde 5 liralık, diğer elinde 50 liralık bir banknot olduğu halde çocuğa sorar:

'Hangisini istiyorsan alabilirsin? '

Çocuk dalgın dalgın bir 5 liraya bir de 20 liraya bakar ve sonunda 5 liralık banknotu hızlıca çekerek berberin elinden alır. Berber işadamına döner ve gülerek:

'Gördün mü? Sana söylemiştim.' der.

Tıraş bitince işadamı sokağa çıkar ve az ileride kendi kendine oynayan Ali'yi görür. Yanına giderek, neden 20 liralık değil de, 5 liralık banknotu aldığını sorar. Çocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir:

'Eğer 20 liralığı alırsam oyun biter!'

Not: Bu hikayeden çıkarılacak çok önemli noktalar vardır. Kimse kimseyi çok iyi tanımadan zeki veya aptal olduğuna karar veremez. Bununla ilgili şu güzel yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Dale Carnegie diyor ki,

“Tanrı'nın bile insanlar hakkındaki hükmünü, ömürleri sona erdikten sonra verdiğine inanırken... Biz kim oluyoruz da insanları birkaç kez görmek, iki-üç yazı okumak, birkaç dedikodu dinlemekle yargılama hakkına sahip olabiliyoruz!”

Kimse kimseyi yargılama lüksüne sahip değildir. Karşınızdaki kişiyi aptal yerine koymadan önce kendi kendinize eleştiri yapmanızda fayda var. Ya o kişi sizi aptal yerine koyarsa ne olacak hiç düşündünüz mü?

Ya da karşınızdaki kişinin aptal olduğu kanısına nasıl vardınız kanıtlarınız var mı bu konuda. Lafın kısası başkasına küçük düşürücü cümleler kurmadan önce çuvaldızı kendinize batırınız! Zira bu işin sonunda zararlı çıkan siz olabilirsiniz.

Hepinize zamanın her an güzellikler getirmesini dileriz…

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html