Depresyona Neden Olan Yiyecekler

2 dakika okuma süresi

Depresyona Neden Olan Yiyecekler

Aman dikkat! Bu 3 besin depresyona neden oluyor. İşte o yiyecekler..

Tatilde yediğiniz yemekler, iş yerlerinde seçtiğiniz sağlıksız yemek tercihleri ve kış aylarında hep yemek yiyip hem de hareketsiz saatlerin elbette bir pişmanlığı olacaktır değil mi? Yediğiniz onca şeyler sadece kilo yapmıyor depresyona da neden oluyor.

2013 yılında Brain, Behavior and Immunity dergisinde yapılan bir araştırmaya göre belirli yiyecekleri sürekli tüketme alışkanlığı depresyona sebep oluyormuş.

İşte nerde olursa olsun mümkün olduğunca yememeniz gereken 3 yiyecek:

Makarna, pirinç gibi yiyecekler

Makarna her zaman yapılması kolay pratik bir yemek olmuştur. Ancak makarna her akşam tüketilmemesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Yapılan araştırmaya göre 50 ve 77 yaş arasında kadınlara beyaz pirinç, makarna ve simit yeme testi yapılmış.  Araştırma sonucuna göre bu yiyecekler kadınları depresyona sokmuştur. Bu yiyecekler yerine tam tahıllı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Gazlı içecekler

Gün içerisinde her susadığınızda su yerine kola veya diğer gazlı içecekler tükettiğinizde depresyona zemin hazırlamış oluyorsunuz. Kola gibi asitli içecekler susuzluğunuzu gidermiş gibi görünebilir ancak vücudunuza öyle zararlar veriyor ki. Bunların başında depresyon etkisi yer alıyor. Gün içinde kaybettiğiniz sıvıyı sadece su ile telafi etmeye çalışın.

Fast Food tarzı yiyecekler

Public Health Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre sürekli fast food tüketen kişiler tüketmeyenlere göre depresyona girme riskleri %51 daha fazla. Ayda bir kere tükettiğiniz fast food sizi depresyona sokmaz ama sık sık tükettiğinizde depresyona girme eğilimine girersiniz. Bu nedenle pizza, hamburger ve sosis tarzı fast food yiyeceklerinden uzak durun.

Bu yiyecekleri arada bir tükettiğinizde depresyona girmenize etki etmez ancak günlük besin tüketme listenizde her gün bunlar oluyorsa depresyona girme eğiliminiz artıyor.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere depresyona neden olan yiyecekler hakkında bilgi verdik. Sağlığınız için bu yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz. Bu yiyecekleri çok tüketiyor ve birden bırakamıyorsanız en azından azaltmayı deneyebilirsiniz.  Sizin bu konuda önerileriniz nedir?

Doğru nefes almanın depresyona etkileri neler?

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html