Deprem Korkusunu Bu Şekilde Atlatın

2 dakika okuma süresi

Deprem Korkusunu Bu Şekilde Atlatın

Acıbadem International Hastanesi’nden Psikolog Ferahim Yeşilyurt 1-7 Mart Deprem Haftası'nda önemli önerilerde bulundu.

“Orada kimse var mı?”… Yaklaşık 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos depreminin acıları hala taze. Marmara depremi sonrasında maddi manevi kayıp yaşanırken en üzücüsü ise binlerce kişide deprem fobisinin kalmasıydı. 

Acı bir gerçek ki Türkiye olarak deprem kuşağında yer alıyoruz ve depremler yine olmaya devam edecek. Bunu kabullenmeli ve bu konuda önlem alınmasından başka maalesef elimizden gelen başka bir şey yok. Yurdun neresinden bir deprem haberi gelse içimiz buruk bir şekilde aklımıza 17 Ağustos 1999 Marmara depremi geliyor ve büyük deprem korkuları yeniden tetikleniyor. Acıbadem International Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, doğal bir duygu olan fobiden mutlaka kurtulunması gerektiğini söylüyor. Aksi halde yaşamı olumsuz hale getirmeye devam edecek.

Depreme dayanıklı binalar

Depremlerin yaşanmasını engellememiz mümkün olmasa da depreme dayanıklı binalar yapılarak deprem korkusu yaşayan insanların bu fobisi sona erebilir. Günümüz teknolojisi ve şartlarıyla daha güvenli ve sağlam binalarda oturmak mümkün.

Kaçınma davranışları sorgulanmalı

Yaşanan büyük depremlerin her yıl dönümlerinde kişilerde yeniden bir travma durumu yaşanıyor ve üzüntü, öfke, suçluluk duygusunu beraberinde getiriyor. Kısacası bu duygular kaçınma davranışları çocuğu ile aynı yatakta yatmak, dış kapıyı açık bırakmak, ışık açık uyumak gibi kaçınma davranışlarına neden oluyor. Psikolog Yeşilyurt’a göre bu korkuların üzerine gitmek gerekiyor. Bu konuda sıkıntınızı başka insanlarla paylaşırsanız daha çabuk atlatabilirsiniz. Paylaşmanın da yeterli olmadığı durumlarda ilaç ve psikoterapi tedavisine başlanması gerekir.

Çocuğunuza güven verin

Yaşadığınız tüm korkuların çocuğunuz tarafından hissedildiğini unutmayın. Zira çocuklar her zaman güvende olduklarını hissetmek isterler. Bu nedenle çocuğunuza bu konuda model olmalısınız. Aksi halde çocuğunuzun da korku dolu bir yaşamının olması kaçınılmaz. Çocuklarınıza depremle ilgili bilgiler söyleyin ve sağlam binalarla depremin felaketlerinin engelleneceğini söyleyin.

Çocuğunuzla empati kurun

Anne-baba olarak çocuklarınıza deprem hakkında gerekli bilgileri aktarmalısınız. Deprem anında nasıl hareket edilmesi gerektiğinin öğretilmesi çocuğunuzun bilinçlenmesi bakımından oldukça önemli. Çocuğunuz depremde korktuğunda mutlaka onunla empati kurun.Mesela karanlıktan korkan çocuklarınıza "karanlıktan korkacak ne var" soruları yönelterek onları rahatlatmaya çalışın.

17 Ağustos Marmara depremi siz de nasıl etkiler bıraktı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html