Demet Mutlu Nasıl Yılın İş Kadını Seçildi?

3 dakika okuma süresi

Demet Mutlu Nasıl Yılın İş Kadını Seçildi?

Ekonomist Dergisi, Demet Mutlu'yu 'Yılın kadın girişimcisi' yapan nedenleri ortaya çıkarmak için 10 soru sordu. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Başarıya ulaşmak herkesin hayali değil mi? İşte, aşkta kısacası hayatta başarılı olmak en temel hedeftir. Başarılı olmak için neler yapmak gerekir. İş kadını olmak mesela. İşte size çok yakın bir örnek. Yılın İş Kadını seçilen Demet Mutlu bu unvanı ne yaptı da aldı.

Ekonomist Dergisi, Demet Mutlu'yu 'Yılın kadın girişimcisi' yapan nedenleri ortaya çıkarmak için 10 sual sordu. Mutlu'nun verdiği yanıtlarda bu ödüle giden temel taşlar gizli. "Bu işi tutkuyla yapıyorum, o yüzden aslında hiç çalışmış olmuyorum" sözüyle temel ilkesini ortaya koyan Demet Mutlu, hiçbir zaman averajla yetinmediğini, beklentilerini yüksek koyduğunu söyleyerek de çalışma prensibini belirtiyor. Girişimcilere ise "Doğru ekip ve yatırımcıyı bulun, hiçbir zaman vazgeçmeyin" önerisinde bulunuyor.

 1- İyi iş fikrini nasıl anlarsınız? Sizi başarıya götüren temel girişimcilik ilkeleriniz nelerdir?

Tutkulu olduğum işi yapmak benim için en temel ilke. En iyi ekibi kurmak ve hiçbir zaman averajla yetinmemek beklentileri yüksek tutmak da bir diğer etken. Meraklı olmak, başarma isteği, kendini sürekli geliştirmek, öğrenme isteğinin yüksek olması da çok önemli. Tüketicinin buna ihtiyacı var mı, hayatına ne katıyorum? Pozitif bir etki yaratıyor mu, heyecan duyuyor mu? Bunlara dikkat ediyorum. Trendyol’da da o tutkuyu hissediyorum.

2- Yeni fikirleri şirket içinde nasıl çıkarırsınız? İnovasyon yaklaşımınızı nasıl tarif edersiniz?

Yeni fikirler takım çalışmasıyla oluyor. Hem genç bir şirketiz hem de çalışanlarımız genç. Yaş ortalamamız 26. Hem teknoloji hem moda şirketiyiz aslında. Bu alanlar dinamik ve sürekli yenilikçiyiz. O nedenle her zaman iyi fikirler çıkıyor.

3- Çalışanlara yaklaşımınız, verdiğiniz öncelikleriniz nelerdir? Çalışanları ortak hedef için nasıl motive ediyorsunuz?

Çalışanlara karşı iyi bir dinleyici olmak önceliklerim arasında yer alıyor. Başarılı olan kişileri takdir etmeye çalışıyoruz. Terfi ya da maddi olmayan şekillerde bunları yapıyoruz. Ortak hedef koşmak en büyük motivasyonumuz. O da modayı ulaşılabilir kılmak.

4- Trendyol için önümüzdeki dönemde hedef ve planlarınız neler?

Trendyol.com ve Modagram.com’un sektör liderliğini korumasını ve daha da büyümesini hedefliyoruz. 2012’de, 2011’e göre yüzde 100 büyüme sağladık ve 6.5 milyon üyeye ulaştık. 2015’de online perakende satışlarının 27.3 milyar TL olması beklenen pazarda Trendyol olarak hedefimiz 1 milyar TL ciroya ulaşmak. Uluslararası gönderimi faaliyete geçirmek için bir projemiz olacak. Böylelikle yurt dışına da açılmış olacağız. En iyi müşteri hizmet ile sevilen olmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

5- Türkiye’nin geleceği ile ilgili temel varsayımınız nedir?

Hem yakaladığımız istikrar hem de son dönemlerde oluşan ılımlı ortam, Türkiye’nin geleceği hakkında bizlere heyecan veriyor. Eğer bu süreçte global piyasalardan kaynaklanan bir olumsuzlukla karşılaşılmazsa, Türkiye; önümüzdeki dönemde de büyüme trendini sürdürecek ve bölgenin her alanda en kritik oyuncularından biri olmaya devam edecektir.

6- Ekonominin iyi ya da kötüye gittiğini anlama yönteminiz ve kaynaklarınız nelerdir?

Türkiye’de yaşayan her 10 kişiden biri bizim müşterimiz ve müşterilerimize yaptığımız satışların seyrinden genel piyasa algısı, harcama eğilimleri ve tüketici güven endeksleri hakkında çok sağlıklı ve yararlı bilgiler alıyoruz. Müşterilerimiz, bizim için en değerli bilgi kaynağı. Onların sitemize yaptığı ziyaret sayısı, ortalama alışveriş tutarı, sipariş sıklığı ve toplam alışveriş tutarı ekonominin iyiye gittiğini gösteriyor.

7- Hobileriniz var mı, hobilerinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Okumaktan büyük bir zevk alıyorum. İşimle ilgili olmasa bile farklı konularda fikir sahibi olmamı sağlıyor. Müzik dinlemek ve ailemle zaman geçirmek ise keyif aldığım diğer konular.

8- Aileniz ile geçirdiğiniz zamanlarınızda daha çok ne yapıyorsunuz?

Birlikte seyahat ediyoruz. Hafta sonları ailem ile vakit geçirmeye özen gösteriyorum. Yemek, farklı restoran ve mutfaklar denemek ise en keyif aldığım aktivite.

9- Nasıl bir tatil anlayışınız var, ne kadar vakit ayırıyorsunuz?

Belli zamanlarda tatil yapıyorum. En çok yurt dışı seyahatlerinden keyif alıyorum. Özellikle dinamik şehirleri tercih ederim. Hem tatil, hem de iş amaçlı farklı kültürlerden ilham almayı seviyorum.

10- Daha çok gençsiniz ama işlerden el çekme konusunda kendinize bir yaş hedefi ya da zamanı koydunuz mu?

Tutkum sayesinde çalışıyor gibi hissetmiyorum. İşe gelirken de işe gelmiş gibi hissetmiyorum. Benim için işim büyük bir tutku. Dolayısı ile işi bırakmak aklıma dahi gelmemiş bir soru.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html