Dahi düşünceli insanların 3 temel özelliği!

2 dakika okuma süresi

Dahi düşünceli insanların 3 temel özelliği!

Dahi olabilirsin! İşte sizlere dahi düşünceli insanların 3 temel özelliğini sizlere açıklıyoruz..

Dahi insanlar diğer insanlara göre daha fazla bilgi deneyimine sahip olan insanlardır. Dahi insanların kendilerine göre özellikleri vardır. Bu noktada diğer insanlardan ayrılırlar. 

Farklı olmak zordur ya da bunu başarabilmek her zaman kolay değildir. Çoğu insana bazen kendini anlatamazsın. Belki yıllar sonra ne demek istediğini anlayabilirler. Dahi insanların en temel prensipleri sorgulayıcı olmaktır. Her şeyi merak ederler. Onların evetleri hayırları yoktur, olabilirler ve nedenler vardır. Her şeyin arkasındaki gerçek yapıyı merak ederer. 

Dahi insanlar kendilerini ifade etmek için bazen yöntemler ararlar. Son günlerinde olduklarını bilseler bile kalıcı bişeyler bırakmaya çalışırlar. Yanlız olmaktan asla korkmazlar. Çünkü yanlızlıklarını dolduracak birşeyler mutlaka bulurlar.

Dahi insanları diğer insanlardan ayıran en temel özelliği ise "risk almayı" bilmeleridir. Bilirler ki başarının yolu risk almaktan geçer. Çalışmayı iş olarak görmekten çok keyifle yapmayı severler. Bildikleri ve denedikleri şey gerçekleşmese bile her zaman denemeyi severler ve yılmazlar.

Bununla ilgili güzel bir örneğimize bakalım:

Thomas Edison ile asistanın diyaloğu
   
 - Artık bu işten vazgeçsek! deyiverdi.Asistan
 - Niçin? dedi Edison.
 - Çünkü şu ana kadar iki bin deney yaptık ve hiçbir sonuç alamadık! deyince asistanı, Edison hemen itiraz etti ve şu tarihi cümleleri sıraladı:
 - Bu doğru değil… Evet, amacımıza ulaşamadık ama hiçbir netice elde edemediğimiz doğru değildir. Çünkü aradığımız şeyin yaptığımız şeyin yaptığımız bu iki bin deney içinde bulunmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.  

Gerçekten anlamlı değil mi? Dahi insanları diğer insanlarıdan ayıran özelliklerine bolca değindik. Gelelim şimdi dahi düşünceli insanların 3 temel özelliğine..

1. GENİŞ ÇAPLI ÖĞRENME İSTEĞİ

Dahi düşünceli insanlar her zaman yenilikten yanadırlar.Bir işe başladıklarında ilk önce uzmanlık alanlarıyla başlar zamanla bununla yetinmezler. Gündelik bilgiye sahiptirler ve "neden" sorusuna ilke edinmişlerdir. İç güdüleri çok kuvvetlidir. Kendi alanlardaki şeylerle bağ kurmayı bilirler.Sürekli zaman yaratma peşindedirler bu yüzden yaşamları yoğun geçer. Eğer dahi düşünceli insanlarla tanışmak istiyorsanız en meraklı insanları bulmanız gerekiyor.

2.BİR ÇOK ALANDA FİKİR YÜRÜTÜRLER

Dahi düşünceli insanlar yaratıcıdırlar. Konu problem çözmeye geldiğinde bir sürü fikir üretiler ve sunarlar. Ne kadar çok fikir üretirsen o kadar çok iyi fikir ortaya çıkar mantığı vardır. Herkes fikir yürütebilir ancak dahi düşünceli insanlar bir çok olasılığı ortaya koyan insanlardır. 

3. DETAYLARI ÇOK FAZLA ÖNEMSERLER

Fikir yürütmek kolay değildir. Bundan da önemlisi yürütülen fikri pratikte kullanabiliyor olmaktır. Ürettiğini fikir gerçekleşebilecek bir şeye dönüşmelidir. Aksi taktirde kalıcı olmayacaktır. Bu nedenle dataylar çok önemlidir.Yenilikçi ve dahi düşünceli insanlar hem ağacı hem de ormanı önemseyen insanlardır. Yaptıkları her şeyin ekosisteme uygun olup olmadığına bakarlar. Yani detaylar onlar için vazgeçilmezdir.
 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • 3
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html