Daha Çok Mutluluk Avucunuzun İçinde

2 dakika okuma süresi

Daha Çok Mutluluk Avucunuzun İçinde

University of California Los Angeles’da nöroloji bilim dalı araştırmacısı olan Alex Korb'un "4 Adımda Mutluluk" sırları.

University of California Los Angeles’da nöroloji bilim dalı araştırmacısı olan Alex Korb, hayatınızı daha büyük bir mutluluk ile geçirmeniz için yapmanız gereken 4 eylemi paylaştı. Daha İyi Yaşam, olarak sizler için derlediğimiz bu mutluluk ipuçlarına göz gezdirmeye ne dersiniz? Yardım etmenin başarıyı arttırdığını şükretmenin ise mutluluk hormonu salgılattığını biliyor muydunuz?

mutluluk

Şükretmek Mutluluk İle Sonuçlanıyor!

Şükretmek mutluluk için kapılardan yalnızca biri. Beyninizin serotonin ve dopamin salgılamasını sağlayan şükretmek eylemi kişinin depresyon bir kişiliğe karşı kalkan görevi görmesine de yardımcı oluyor. Tüm olumsuzluklar sizin hayatınızda olsa da tüm dünya üzerinize yürüse de hayatınızın içinde sizi mutluluk adına sevindirecek tüm küçük detaylar için şükredin.

mutluluk

Negatif Hislerinize İsim Verin

Bunun ne demek olduğunu düşünüyorsanız mutluluk için gereken ikinci adım olduğunu söyleyelim. Araştırmaya katılan tüm katılımcılar negatif hislerini üzgün, kızgın, endişeli vb. gibi kelimeler ile kendilerine söylediklerinde beynin duygu merkezi amigdala sakinleşmeye başlıyor. Yani negatif hislerinizi adlandırmak sakinleşmenize neden oluyor. Mutluluk için açılan tüm kapılara koşarken elbette olumsuz gelişmeler ile karşılaşacaksınız. Tüm bu olumsuzlukları kabullenip onlara bir etiket takmayı ihmal etmeyin :)

mutluluk

Mutluluk Adına Karar Verin

Mutluluk için kusursuz kararlar vermenize gerek yok. Yalnızca yapmak istediğiniz şeyin kararını veri ve uygulayın. Beyninize gönderdiğiniz karar sinyalleri amigdalayı sakinleştiriyor ve size mutluluk adına yardımcı oluyor. Dünyanın en güzel ve en doğru kararını veremeyeceğinize emin olmalısınız. Çünkü en doğru ve kusursuz kararı ararken daha çok stres olduğunuz için mutluluk adına tüm çabalarınız boşa gitmiş oluyor. Siz siz olun karar verirken kendiniz olun!

mutluluk

Yardım Etmek, Mutluluk Doğuruyor

Harvard’da yapılan bir araştırmanın sonucuna göre iş arkadaşlarına yardım eden kişiler etmeyenlere oranla 10 kat daha verimli çalışıyorlar ve terfi etme olasılıklarını %40 daha çok arttırıyorlar. Çevrenizdeki herkese yardım ederek hem kendinize mutluluk katabilir hem de etrafınızdaki insanları mutluluk ile tanıştırabilirsiniz. Çünkü yardım etmek beyninizin dopamin ve serotonin salgılamasına yardımcı oluyor ve mutluluk tüm beyninize hakim oluyor.

 

Sizin mutluluk adına yaptığınız çözüm önerileriniz var mı? Bizimle paylaşın :)

Editörün Seçimi: Renklerin Anlamlarını Biliyor Musunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html