Çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri

1 dakika okuma süresi

Çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri

Daha İyi Yaşam sizler için çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirebilin diye 5 öneri derledi. İşte ayrıntıları...

Çocukluk yıllarının yaşamın ilerleyen yıllarını büyük ölçüde etkilediğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz.

Eğitim ilk olarak evde başlıyor! Anne ve baba ise çocuğun ilk eğitmeni rolünde oluyorlar. Çocuk ise adeta ailesinin aynası oluyor. Hal böyle olunca çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmenizin önemi de artıyor. 

Daha İyi Yaşam sizler için çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirebilin diye 5 öneri derledi. İşte ayrıntıları...

 1. Sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olun... Çocuğunuzun yaşı küçükken pek tabi ki büyük sorumluluklar yüklemek anlamsız olacaktır. Ancak sorumluluk alma halinin bir davranış biçimine gelmesini istiyorsanız yaşının müsaade ettiği kadarını yapmasına izin verin. Arkasında her zaman desteğinizi hissetsin ancak özgüvenli bir birey olarak yetişmeli.
 2. Birlikte kurabiye yapın,boyama kitabı boyayın... Anne-çocuk ya da baba-çocuk ilişkisini geliştiren en önemli adım birlikte bir şeyler yapmak. Siz kurabiye yaparken bırakın oda yumurtaları çırpsın. Daha sonra da siz onun renkli dünyasına dahil olun birlikte boyama yapın. Paylaşımlarınız arttıkça sevginizde güçlenecektir.
 3. Zaman ayırın... Çalışan bir ebeveyn olabilirsiniz. Ev işleriyle meşgul olmak durumunda da olabilirsiniz. Ancak her şeyi planlı programlı bir şekilde ilerletmeniz de mümkün. Çocuğunuza zaman ayırarak ona değer verdiğinizi hissettirin.
 4. Yeteneklerinin farkına varmasında rehber olun... Çocuğunuzu sizden iyi kim tanıyabilir? Her insanın farklı yönlere eğilimleri var. Kimi yazı yazmayı,kimi şarkı söylemeyi,kimi enstrüman çalmayı,kimi dans etmeyi, kimi sporu,kimi dramayı tercih eder. Bu örnekler çoğaltılabilir... Önemli olan çocuğunuzun eğilim ya da eğilimlerinin farkında olmanız.
 5. Kahvaltı ve akşam yemeklerine mutlaka ailece oturun... Ortak bir evi paylaşmak yetmez. Aile bireyleri gün içinde bambaşka uğraşlar içinde olabiliyor. Okul,iş ya da başka sebeplerle gün içinde birbirinizle zaman geçirememiş olsanız dahi kahvaltı ve akşam yemeklerine mutlaka bir arada oturun. Böylelikle ailece daha kaliteli zaman geçirme oranınız artar...

   

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html