Çocukların Boyunu Uzatan 5 Besin

2 dakika okuma süresi

Çocukların Boyunu Uzatan 5 Besin

Altın değerindeki bu besinler ile çocuklarınızın sağlıklı gelişimine katkı da bulunabileceğinizi biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Çocukların boylarının uzamaları gibi bir çok fiziksel değişim, hormonal sebeplere, genetik kodlara, beslenme düzenine ve kalıtsal/kronik hastalıklar gibi bir çok sebebe bağlıdır. Çocuklarınızın kısa kalmamasını ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olmasını istiyorsanız aşağıda listelediğimiz gıdalara göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

çocuk

Çocukların Boyunu Uzatan Yiyecekler

Et ve Türevleri

Çocuklarınız ilerde et yememeyi tercih edebilirler ancak et yememe dönemleri küçüklük dönemleri değil! Aslında tam da şimdi et yemeleri gereken dönem! Çocuklar gün içerisinde en az 100 gram et ya da balık tüketerek protein ihtiyaçlarını karşılamalılar. Et; bulundurduğu demir, selenyum ve fosfor ile çocukların boylarının uzamalarına oldukça yardımcı bir besin kaynağıdır. Kırmızı et, beyaz et ve balık tüketimini çocuklarınıza aşılamanızda yarar var :)

çocuk

Yumurta

Çocuklar için gerekli olan bir diğer besin ise protein deposu olan yumurta. Protein açısından oldukça değerli olan yumurta aynı zamanda içerdiği A, B, D ve E Vitaminleri sayesinde oldukça sağlıklı bir besin. Üstelik çocukların boylarının uzamasına katkısıda var. Yumurtanın demir içerdiğini biliyor muydunuz?

Süt ve Süt Ürünleri

İçerdiği kalsiyum ile çocuklarda boy uzamasına oldukça katkısı olan besin grubu olan süt ve süt ürünleri doğal tüketildiğinde ve düzenli olarak yenildiğinde vücuda oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Peynir, yoğurt, tereyağ vb. yiyecekleri tüketen çocuklarda sindirim sisteminin güçlenmesi de görülen etkilerden yalnızca biri.

çocuk

Pekmez

Çocuklar her ne kadar sevmese de pekmez son derece vücuda yararlı bir besin. Üstelik boy uzatması ile de dikkat çekiyor! Yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor içeren pekmez, çocuk gelişimini ise olumlu etkiliyor. Çocukların vücudundaki magnezyum, potasyum ve demir açığını kapatmak içinse son derece yararlı. Çocuklarınızı pekmezden mahrum etmemelisiniz :)

Kuru Yemiş

Yetişkinlerin ara öğünlerini süsleyen kuru yemişler, çocukların boylarının uzamasını da sağlıyor. Omega 3 açısından oldukça güçlü olduğu bilinen ceviz içi, fındık, badem ve kaju çocuk gelişiminde ve kalp hastalıklarında oldukça etkili. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine de katkısı olduğu biliniyor.

çocuk

Siz çocuklarınızın öğünlerini seçerken hassas davranıyor musunuz? Bu besinleri yemeye özen gösteriyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın :)

Editörün Seçimi: Çocuklarda Osteoporoz ve Beslenme

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html