Çocuklarda okul korkusu neden olur?

1 dakika okuma süresi

Çocuklarda okul korkusu neden olur?

Daha iyi yaşam sizin için çocukların neden okul korkusu olduğu konusunu ele aldı!

Okullar açıldı hatta birinci haftaları bugün bitiyor bile. Fakat özellikle ilk okul çağında olan ve okula yeni başlayan çocuklar için biraz sancılı geçen ilk hafta süreci kimi zaman daha da uzayabiliyor.

Geçmişten günümüze çoğunlukla yaşanan bir durum okula yeni başlayan çocukların okula gitmek istememesi ayak diretmesi...

Bunun bir çok sebebi var.İşte Daha iyi yaşam sizin için çocukların neden okul korkusu olduğu konusunu ele aldı!

Çocukların bedenen küçük olması okulda diğer çocukları gözlerinde büyütmeleri hep korkularını perçinleyen durumlar.Bunun yanı sıra o yaşa kadar aile harici ve ailesi olmadan çok başka ortamlarda bulunmayan çocuklar bir anda kendilerini yabancı ve tanımadıkları bir ortamın içinde bulunca "neredeyim ben?"şokunu yaşıyor ve bu durumdan dolayı da okuldan korkuyor.Tüm bu stres zaman içinde çocuklarda ateş,bulantı,karın ağrısı,baş ağrısı gibi sorunlara dönüşüyor.

Kimi çocuklarda okula alışma süresi oldukça uzuyor bu duruma dikkat etmekte fayda var. bunun yanı sıra çocuklar o küçük bedenlerinde ilginç düşüncelere kapılabiliyorlar.Bunlardan biri anne ve babanın onlar okuldayken hastalanacağı,başlarına bir şey geleceği ve ölecekleri korkusu.aslında bu endişe anne babadan onlara yansıyor.

Çünkü sürekli çocuklara yansıtılan okulda başına bir şey gelir mi acaba düşüncesine karşılık çocuklarda da bu düşüncenin olmasına sebep oluyor! Tabi tüm bunların yanı sıra çocukların okul korkusu sebepleri olan diğer etkenler: arkadaşlarını sevmeme,ortamı sevmeme,öğretmenden azar işitme,derslerde başarısız olduğu için sürekli yargılanma,alay edilmesi,dalga geçilmesi gibi tüm bu nedenler çocuklarda okul korkusu sebepleri olabilir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html