Çocuklara Nasıl Hitap Edilmeli?

2 dakika okuma süresi

Çocuklara Nasıl Hitap Edilmeli?

Çocuk psikolojisini olumsuz etkileyen hitaplar, cümleler ve sözler ve doğru kullanımları Daha İyi Yaşam'da!

Çocuğunuza nasıl hitap ediyorsunuz? Çocuğunuzu severken ona ne diyorsunuz? Çocuğunuza en çok hangi cümleleri sarf ediyorsunuz? Hiç düşündünüz mü? Kesinlikle düşünmeniz gereken ve bilinçli hareket etmeniz gereken bir konu ile karşınızdayız.

Kullandığınız hitap ve cümleler çocuk psikoloijisini derinden etkiliyor. Son dönemde başta Amerikalı çocuk ve ergen psikologları olmak üzere pek çok uzmanın işaret ettiği bir bazı benzer konu başlıkları var. Çocuklara söylenmemesi gereken sözler, cümleler ve hitap şekilleri ..

Daha İyi Yaşam, çocuk psikolojisine önem göstermeniz için yapmamanız gerekenleri sizler için derledi!

Birini örnek göstermeyin

Karşılaştırmalarla büyütülen tüm çocukların ciddi bir şekilde özgüven problemleri olduğunu biliyor musunuz? Diğer bir yandan karşılaştırmalara maruz bırakılan çocuk, onun annesi babası olmaktan mutlu olmadığınızı düşünecektir. Uzmanlar kesinlikle karşılaştırma yapılmasını önermiyor! 

"İşim var, git başımdan"

İşiniz yoğun olabilir, evde dinlenmek isteyebilirsiniz. Ya da gerçekten evde yapmanız gereken işler olabilir. Ancak sizinle vakit geçirmek isteyen ya da sizden yardım isteyen çocuğunuza bu şekilde cevap vermeyin. O daha bir çocuk. Canı sıkabilir ve size ihtiyaç duyabilir. Sadece karnını doyurmak yeterli değildir anlayacağınız. Vakit geçirmediğiniz çocuklarınız yıllar sonra büyüyüp sizi arayıp sormadığında bunun sebebi ne olacak sizce? Siz ona vakit ayırın ki o da size vakit ayırmanın güzelliğini ve gerekliliğini idrak etsin.

"Bunu yapmıyoruz"

Çocuğunuz oynamaması gereken bir şeyler oynuyor. Ona "Bununla oynama, bunu yapmıyoruz" demek yerine, bir öneri sunmanız gerekir. ‘Çocuğunuza hiçbir şey söylemeden doğrudan ne yapması gerektiğini ya da neyle zaman geçirebileceğini söyleyin. Onu engellemek yerine ona alternatifler sunun.

Korkma!

Çocuklar korkuyu bilmeden doğarlar. Bizim tavır ve tepkilerimizden nelerden korkup, nelerden korkmamaları gerektiğini öğrenirler. Yani hiçbir çocuk aslında neyden korkacağını bilemez. Siz "Korkma" diye seslendiğinizde ona korkuyu öğretirsiniz. Aslında hiçbir tepki vermezseniz çocuğunuz belli korkuları öğrenmeyecektir ve yeri geldiğinde size karşı da kullanamayacaktır.

Beceremezsin!

Çocuğunuz bir şeyler denemek istediğinde, "Bırak sen beceremezsin, sen kırarsın" şeklinde müdahale ediyor musunuz? Çoğu ebeveyn ediyor maalesef. Sonradan "Bu çocuk niye böyle güvensiz" oldu diye dert yanmamak için bu cümlelerden vazgeçin. Çocuğunuzun özgüven gelişimine sürekli engel olmayın!

Prensesim, paşam demeyin!

Toplumuzda da en yayın olan kullanımlar bunlar! En tehlikeli olan hitap şekilleri de bu başlıktakiler.Neden mi? Hanginiz kraliyet soyundan geliyor da çocuğu prenses olabiliyor ya da kaçınız saray kökenli de paşam diyebiliyorsunuz? Öyle de olsanız, artık paşalık diye bir şey yok değil mi? O halde çocuğun egosunu şişirmeyin ki kendini prenses, paşa sanmasın. Ve gerçek hayatta kimse prenses ya da paşa gibi davranmak zorunda kalmasın.

Etiketlemeyin!

Aklınıza sosyal medya gelmesin. Gerçek hayattan bahsediyoruz. Çocuğunuzu yaramaz, terbiyesiz, beceriksiz vb. şekilde etiketlemekten vazgeçin.Sonra mı ne olacak? Sonrasında çocuk ergen psikoloğunun ya da psikiyatristinin yolunu tutacaksınız. İyisi mi siz şimdiden, bu etiketleri bir kenara bırakın. Çünkü kullandığınız dil sizi ve çocuğunuzu şekillendirir.

Editörün Seçimi: Daha İyi Yaşam - Çocuk Psikolojisi

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html