Çocuklara Kitap Okurken Dikkat!

2 dakika okuma süresi

Çocuklara Kitap Okurken Dikkat!

Çocuklarınıza 0-6 aydan 2 yaş ve üzerine kadar geçen süreçte hangi kitapları okumalısınız biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Çocuklarınızın dil bilgisi, anlama ve konuşma, empati, kelime dağarcığı bilgisi, hayatta yaşanabilecek olan gerçekler (yalan, iyilik, kötülük vb.), hayalgücü gelişimi, yaratıcılık, kurallara uyma gibi bir çok temel bilgiyi aşılamak ve öğretmen için çocuklara kitap okumak oldukça önemlidir. Kitap okumak, çocukları kreş, anaokul ve ilkokul gibi okullara hazırlayan ve temel oluşturan en önemli etkenlerden biridir. Peki çocuklara hangi tür kitaplar okunmalıdır biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Çocuklara Okunması Gereken Kitaplar

çocuk

0-6 Yaş Arasındaki Çocuklar

Elbette ki çocuklarınızın bu yaş aralığında kitapları algılayamazlar ancak motor gelişimlerini olumlu yönde tamamlamaları için onlara görsel ağırlıklı ve görsel bir hikayesi olan çizgi filmi andıran kitaplar gösterebilirsiniz. Çocuklar kitap kavramı hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için kitabı ellemeli ve dokunmalıdır.

çocuk

6-12 Ay Arasındaki Çocuklar

Bu dönemde algıları açılmaya başlayan ve hızla gelişen çocuklar renkli sayfalardan oluşan ilgi çekici kitaplar ile tanışmalılardır. Çocuklar bu süreçte hayvan-çiftlik temalı, ağaç ve çiçeklerden oluşan evler, arabalar gibi günlük hayatta oldukça sık rastlanan ögeleri tanımalılardır.

çocuk

1-2 Yaş Arasındaki Çocuklar

Çocukların kitabı tam anlamıyla algılandığı bu süreçte renk, canlı ve cansız ögeler ile donatılmış, az yazılı ve büyük görselli kitaplar tercih edilmelidir. Masal kitaplarındaki gibi bir etik sonuca bağlanması çocuklara bu süreçte yardımcı olacak ve onu dış dünya ile tanıştıracaktır. Dilerseniz kitap seçerken ses çıkaran, ışıklara sahip kitaplar seçerek onun dikkatini çekmeye başlayabilirsiniz.

çocuk

2 Yaş ve Üstü Çocuklar

Çocuğun hayal gücü ve hayat ile tanıştığı bu süreçte doğru bulmasanız bile prens-prenses, cadı, orman, cüce, büyücü, melek vb. hayali karakter içeren kitapları okuyarak çocuklara bakış açısı kazandırmak adına sağlam bir temel atmış olacaksınız. İlk dönemlerin aksine az da olsa yazı içeren kitaplar okumanız çocukların kelime dağarcığının artmasında yardımcı olacaktır. Masalların içinde geçen farklı kelimeleri çocuklara sormalı ve doğru yanıtı vermelisiniz. Aynı şeyi masalın sonunda çıkardığı sonuç ile de yapmalısınız. Böylelikle motor gelişim için oldukça yararlı bir şey yapmış olacaksınız.

Çocuklar kitabı elleyerek sizden gördüğü hareketleri tekrar ederek ve size kitap okuyormuş gibi davranacaktır. Bu durumu bölmemeli ve masaldan neler anladığını ve sizi ne kadar dinlediğini test edebilirsiniz.

 

Çocuklarınızın gelişimini kontrol almak için bir uzmana danışmayı unutmamalısınız.

Çocuk Masalı : Laleye Dönüşen Şehzade​

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html