Çocuklar Kış Hastalıklarından Nasıl Korunur?

2 dakika okuma süresi

Çocuklar Kış Hastalıklarından Nasıl Korunur?

Çocuklarda kışa hastalıklarından korunma yollarını Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Havaların bir ısınıp bir soğumasıyla birlikte çocuklarda kış hastalıkları sık görülüyor. Bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha güçsüz olan çocuklar kış hastalıklarına karşı daha savunmasız oluyor. Sonuç olarak çocuklarda kış hastalıkları hızla yayılıyor ve fiziksel olarak yıpranıyor. Peki ya çocuklar kış hastalıklarından nasıl korunur? İşte sizler için derlediğimiz öneriler..

Çocuklarda sık görülen kış hastalıkları neler?

Influenza (Grip)

Grip çocuklarda en sık görülen kış hastalıklarından birisidir. Grip damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşır ve özellikle üst solunum yollarını olumsuz etkiler. Grip hastalığı 3-7 gün arasında geçer. Çocuklarda burun akıntısı, halsizlik, titreme, kızarıklık ve bulantı şeklinde kendisini gösterir. 

Nezle
Çocuklar yaklaşık olarak yılda 7-8 kez nezle olabilir. Virüslerin neden olduğu nezle bulaştıktan 3 gün sonra ortaya çıkar. Büyüklerde boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve hapşırma olarak kendini gösteren nezle bebeklerde ise iştahsızlık, ateş, nefes darlığı ve beslenme güçlüğü ile kendini gösterir. 

Bronşiolit 

2 yaş altı çocuklarda görülen bronşiolit akciğerlerin oluşan viral bir enfeksiyondur. Hasta kişilerle sürekli temas, okul ve kreş gibi kalabalık yerlerde başlıca risk alanlarıdır. Bronşiolit ateş, öksürük, iştahsızlık ve huzursuzluk ile kendisini gösterir. Hastalık için buhar tedavisi ve sıvı tedavileri yapılır.

çocuk

Zatürre (Pnömoni) 

Zatürre akciğerlerde bakteri ve virüslerin yol açtığı bir enfeksiyon çeşididir. Hastalığın iyileşme süreci 1-4 gün arasındadır. Zatürre geçiren çocuğun yeniden bu hastalığı yaşaması bağışıklık sistemiyle ilgilidir. Bu hastalıkta erken tanı ve teşhis çok önemlidir.

Sinüzit

Çocuklarda 10 günden fazla süren sinüzit üst solunum yolu enfeksiyonu olumsuz etkiler. Sinüzüt olan çocuklarda antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotiğin yanında akıntı kesici ilaçlar ve tuzlu su damlaları da kullanılır.

Çocuklar Kış Hastalıklarından Nasıl Korunur?

Çocukları kış hastalıklarından korumak için çocuklara sık sık el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı.
Çocuklar mümkün olduğunca çok kalabalık ortamlarda bulunmamalı.
Çocuğun oynadığı oyuncaklar sık sık yıkanmalı ve dezefekte edilmeli.
Havlu yerine kağıt havlu kullanılması kış hastalıklarından korunmak için daha faydalı olur.
Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.
Bebeklerde anne sütü beslenmesine özen gösterilmeli.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html