Çocuk Yetiştirmenin En Favori Kitapları Hangileri?

1 dakika okuma süresi

Çocuk Yetiştirmenin En Favori Kitapları Hangileri?

Çocuk yetiştirmek üzerine yapılan pek çok araştırma, deney ve bunların üzerine yazılmış çalışmalar vardır.

Çocuk Yetiştirmenin En Favori Kitapları Hangileri?

Günümüzde ebeveynlerin  çok daha bilinçli olmaya çalıştıkları bir dünyada yaşıyoruz. Bunun içinde en kolay bilgi edinebilme yolları kitaplar oluyor. Popüler kültürün de etkisini göz önüne aldığımızda piyasada bunun üzerine yazılmış pek çok çocuk kitabı bulabiliriz.

Bunların hangisinin daha değerli olduğu sorusu ise biraz daha karışıktır çünkü çocuk yetiştirmek üzerine birbirinden farklı metotlar ve görüşler vardır. Her ebeveynin de çocuğunun iyiliğini istediğini düşündüğümüzde çocuk kitaplarını kesin bir çizgiyle doğru veya yanlış olarak ayırmak çok da sağlıklı bir yöntem değildir.

Çocuk kitaplarıyla ilgili en yetkin çalışmalar

Konuyla ilgili en yetkin çalışmalardan biri uzmanlığını bu alanda yapmış Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’nun “Çocuk Ruh Sağlığı” adlı kitabıdır. Çalışmalarıyla adını ülke dışında da duyurabilmiş Yörükoğlu, anne ve babalara ışık tutmuştur.

Pedagoji Derneği’nin konuyla ilgili hazırladığı listedeki “Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili” adlı kitapta aslında eski yöntemlerimizin bir eleştirisi gibidir. Özellikle Doğu kültürlerinde sevginin ifade edilmesinin çok güç olduğunu, gizli tutulduğunu düşündüğümüzde “Sevgini belli etme şımarır.”  tabusunu yıkmak için güzel bir yol göstericidir. Konuyla ilgili diğer yayınlarda  -Anne, Baba ve Eğitimciler için Çocuk Psikiyatrisi Çocuğunuza Kulak Verin, Prof. Dr. Haluk Yavuzer Çocuk Eğitimi El Kitabı- aradığınız bilgileri, yöntemleri bulacaksınız.

çocuk

Kitapların ebeveynler üzerindeki etkisi

Şüphesiz ki her kuşakta bu yöntemler değişiyor. Artık çok daha modern bir çağdayız, bu çağın gerekleri de aslında kulaktan duyma yöntemlerin bir kenara bırakılması. İnsanlar artık çok daha fazla araştırıyor, çok daha fazla okuyor. Bunun doğal sonucunda çocuklarını yetiştirirken  kendilerine yol gösterici olarak bu kitapları, bilimsel çalışmaları seçiyorlar

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html